„Évek óta kiemelt téma a kiberbiztonság, amit az Infotér balatonfüredi konferenciájánnak keddi kerekasztal-beszélgetésén az űriparral hoztak összefüggésbe a szakértők. Egyben a távközlési rendszerek elleni kibertámadásokról adtak „helyzetjelentést”.
Nem szabad ellustulni, azaz folyamatosan napirenden kell tartani és fejleszteni a kibervédelmet, a támadások ugyanis sorozatosak. Minden rendszert, gépet érhet támadás, ezért mindegyiket védeni kell. Különösen azokat, amelyek az úgynevezett kritikus infrastruktúrákat, például a távközlési rendszereket működtetik. Ez pedig állandó készültséget igényel. Arra a kérdésre, hogy a kritikus rendszerekhez kapcsolódó, azokat kiszolgáló űrben lévő eszközök is támadás célpontjai lehetnek, egyértelmű igen volt a válasz. A kibertámadások ugyanis nem válogatnak.
Felmerült a logikus kérdés, fel van-e készülve az ilyen támadásokra a jogi környezet. Az Infotér által felkért szakértők erről azt mondták: a jogi oldal bemutatása előtt fontos azt is látni, hogy bár sokszor lehet sejteni, tudni, ki követte el a támadást – mondjuk azt, hogy melyik országról vagy melyik hackercsoportról van szó. Ugyanakkor az nagyon komoly nehézséget jelent, hogy ezt bizonyítani lehessen. Egyszerűbben fogalmazva, sok esetben tiszta sor, ki volt a támadó, de nincs rá konkrét bizonyíték, ezért is nehéz valóban szankcionálni, büntetni a támadókat. Arra is kitértek a beszéltetés résztvevői, hogy a kibertámadásoknak helyet kell szorítani a vis maior-körben. A természeti katasztrófák például vis maiornak számítanak a távközlési szolgáltatóknál is. Ugyanígy a kibertámadásokra is így kell tekinteni. Bármikor jöhet egy kiberattak, amely „lefagyasztja” a rendszert, ha pedig nincs vis maior-kikötés, akkor komoly kötbérrel, pénzbeli kötelezettséggel számolhat egy-egy szolgáltató.
A panelbeszélgetésen Balla Ferenc, vezérigazgató, Pro-M Zrt.; Bánszki Zsolt, IT biztonsági üzletágvezető, 4iG Nyrt.; Horváth Attila, alezredes, osztályvezető, Magyar Honvédség Modernizációs Intézet, Kutatás-Fejlesztési Igazgatóság; Dr. Kancsár Tibor, szenior ügyvéd, Dentons Réczicza Ügyvédi Iroda; Prof. Dr. Kovács László PhD, dandártábornok, az MTA doktora, Nemzeti Közszolgálati Egyetem egyetemi tanára, a Magyar Honvédség Kiberműveleti Parancsnokság parancsnoka; Dr. Nyáry Gábor, elnökségi tag, Magyary Zoltán Egyesület; kutató, Nemzeti Közszolgálati Egyetem Kiberbizonsági Kutatóintézet; Dr. Sárhegyi István, CarpathiaSat Zrt. Igazgatóságának alelnöke vett részt Vörös Tamás, szakpolitikai szakértő, MKIK Űripari és Védelmi Ipari Kollégiumának elnöki tanácsadójának moderálásával.
(Az Infotér konferencia után részletes anyagokban foglalkozunk a különböző témákkal, így a kiberbiztonság és a távközlés kapcsolatával és a kibervédelemmel is.)”
Forrás:
Támadás az „űrben”, sajnos ilyen is van; Infotér; 2022. október 25.