„A Tanács a mai napon következtetéseket fogadott el a világűr méltányos és fenntartható hasznosításáról, amelyben az űrforgalom-irányítás európai megközelítését szorgalmazza egy olyan időszakban, amikor az űrpályák az űrobjektumok növekvő mennyisége miatt egyre túlterheltebbé válnak.
„Az űrpályák olyan közjót jelentenek, amelyekre nemcsak magunk miatt kell vigyáznunk, hanem a jövő nemzedékei miatt is. Továbbra is ki kell használnunk a műholdas technológiák kínálta lehetőségeket, de úgy, hogy az a bolygón élő valamennyi nép számára fenntartható, biztonságos és méltányos legyen.” – Mats Persson svéd oktatási miniszter, Oktatási és Kutatási Minisztérium
Felhívás a cselekvésre
A miniszterek tisztában vannak azzal, hogy az űrtechnológia számos előnnyel jár a társadalom és a gazdaság számára, a Föld körüli pályák némelyike ugyanakkor műholdakkal és űrszeméttel van túlterhelve, ami kockázatosabbá és bonyolultabbá teszi az űrtevékenységek jövőbeli fejlődését. Ezenfelül a fényszennyezés és az elektromágneses interferencia zavarja a csillagászati megfigyelést és a kutatást.
E kihívások kezelése érdekében a Tanács a következtetéseiben mérséklő intézkedésekre szólít fel a meglévő űrszemét nyomon követése és kezelése, valamint az űrpályákat érintő jövőbeli tevékenységek során keletkező hulladék mennyiségének csökkentése érdekében.
E célok elérése érdekében a Tanács a következtetéseiben a kapacitások megerősítését javasolja, például az Európai Unió űrmegfigyelési és nyomonkövetési szolgáltatásának az EU Űrprogramügynökségével együttműködésben történő hozzájárulása révén, hogy ezzel is előmozdítsa az űrforgalom-irányítás uniós megközelítésének megvalósítását.
A Tanács a következtetésekben elismeri, hogy a világűr globális közjó, amelynek minden állam számára szabadon feltárhatónak és hasznosíthatónak kell lennie. Ezért felkéri a Bizottságot és a tagállamokat, hogy vegyék fontolóra az ENSZ mentési megállapodásának, az űrobjektumok által okozott károkért való nemzetközi felelősségről szóló egyezménynek, valamint a nyilvántartásba vételről szóló egyezménynek az elfogadását, amelyek az ENSZ-egyezményekre és a világűrrel kapcsolatos egyezményekre épülnek.
A Tanács a következtetéseiben felszólítja továbbá a tagállamokat és a Bizottságot, hogy folytassák az űrtevékenységek hosszú távú fenntarthatóságára vonatkozó, az ENSZ által elfogadott 21 önkéntes iránymutatás végrehajtását.
Háttér
A Bizottság és az EKSZ 2022. február 15-én közleményt tett közzé „Az EU űrforgalom-irányítási megközelítése – Uniós hozzájárulás egy globális kihívás kezeléséhez” címmel, amelyben javaslatot tett az „űrforgalom-irányítás” (STM) fogalmának meghatározására. A Tanács 2022. június 22-én megvitatta ezt az elképzelést, és azt javasolta, hogy ezt a fogalommeghatározást vegyék alapul az uniós szinten folytatott munkához.
- A Tanács következtetései a világűr méltányos és fenntartható hasznosításáról
- Közlemény: „Az EU űrforgalom-irányítási megközelítése – Uniós hozzájárulás egy globális kihívás kezeléséhez”
- Ülések
”
Forrás:
A Tanács az űrforgalom-irányítás európai megközelítését szorgalmazza; Európai Unió Tanácsa; 2023. május 23.