„A veszélyeket kell nagyon körültekintően feltárni és a megfelelő szabályokat megalkotni – mondta a Mesterséges Intelligencia Koalíció elnöke.
Fülsiketítők a mesterséges intelligencia veszélyei ügyében megkongatott vészharangok – mondta António Gutteres ENSZ-főtitkár. Szerinte a nemzetközi atomenergia szabályozásának mintájára szükség van egy mesterséges intelligenciára szakosodott hivatalra. Jakab Roland, a Mesterséges Intelligencia Koalíció elnöke is egyetért, az InfoRádióban azt mondta: mielőbb átfogó, nemzetközi szabályozást kell kialakítani.
„Az elmúlt tíz évben a mesterséges intelligencia mint technológia olyan léptékű fejlődésnek indult, amit sokan egy új ipari forradalom kezdetéhez hasonlítanak” – mondta a Mesterséges Intelligencia Koalíció elnöke. Szerinte olyan a helyzet, mint amikor a robbanómotort feltalálták. Senki sem gondolta volna, hogy néhány évvel később jobbá, élhetőbbé teszi az emberek életét. A gond jelenleg az, hogy az MI-nél a folyamatok sokkal gyorsabban történnek, mint az áram vagy a robbanómotor esetében. Ezért az embereknek már most meg kell alkotniuk azokat a szabályokat, amelyek mentén a mesterséges intelligenciát az emberek jóléte érdekében használni tudjuk.
Az amerikai hadsereg egyik szimulációja során egy mesterséges intelligencia által vezérelt drón annak érdekében, hogy a feladatát teljesíteni tudja, úgy döntött, hogy kiiktatja a vezetőjét. (Ezt a kísérletet később cáfolták. Egészen pontosan az amerikai hadsereg tagadta, hogy az történt, amit a kísérletről beszámoló tiszt állított.) Az elnök szerint ezek a hírek aggasztók, éppen ezért fontos, hogy „kialakítsuk a szabályokat arról, hogy milyen adatokból tanítjuk ezeket a modelleket, kialakítsunk olyan területeket, ahol ezeket az alkalmazásokat modellezni tudjuk”.
Kérdésként merült fel, hogy kell-e valamilyen ellenőrző testület az MI-re. A válasz egyértelmű igen volt. „Ennek a létrehozása elengedhetetlen a világ számára, hiszen a gazdaság működése is ezt diktálja. Senki sem szeretne lemaradni, éppen ezért fontos, hogy a keretrendszert az emberiség teremtse saját maga számára” – érvelt a szakember.
Már csak azért is, mert „egy ilyen generatív mesterséges intelligenciával nagyon sok dolgot lehet tenni, ami inkább veszélyeket hordoz. Fényképeket, videókat tudunk manipulálni, félreinformálásra, befolyásolásra is lehet használni ezeket. A veszélyeket kell nagyon körültekintően feltárni és a megfelelő szabályokat megalkotni.”
A fegyverkezés azonban átírhatja a józan érveket – szólt a közbevetés.
Jakab Roland szerint a társadalom fogja kikényszeríteni, hogy ezekről a kérdésekről közösen döntsünk. Az EU egy megfelelőségi szabályozást szeretne bevezetni, ami egyfajta minősítést biztosít a mesterségesintelligencia-alkalmazások piacra viteléhez is. Ha ez nem történne meg, akkor egy MI-fejlesztést nem lehetne eladni a piacon, hiszen mindenki a sajátját erőltetné.
Az azonban tény, hogy „egy nagyon széles körű együttműködésre van szükség, de meglesz a kölcsönös érdekeltség, hogy egy ilyen együttműködés, egy ilyen platform, egy ilyen közös gondolkodás létrejöjjön” – érvelt Jakab Roland, a Mesterséges Intelligencia Koalíció elnöke.”
Forrás:
Jakab Roland: muszáj szabályozni a mesterséges intelligenciát, mert veszélyes; InfoRádió; 2023. július 2.
A beszélgetés .mp3 fájlban
Lásd még:
Mesterséges intelligencia. Chat GPT. Kockázat vagy lehetőség? Jakab Roland, Inforádió Aréna; Youtube / InfoRádió – Infostart; 2023. február 28.