„Az Európai Számvevőszék szerint tavaly egyes uniós ügynökségek nem kezelték olyan jól a pénzügyeket, mint a korábbi években. A 43 uniós ügynökségről szóló, ma közzétett éves jelentésében az Európai Számvevőszék ismét jóváhagyta azok 2022. évi beszámolóját és bevételeit, négy ügynökség esetében azonban nem tudott hitelesítő véleményt adni az uniós források elköltésének módjáról. Három ügynökség esetében ennek az volt az oka, hogy az áruk és szolgáltatások beszerzése nem egészen az alkalmazandó szabályokkal összhangban történt: ez állandó és széles körben elterjedt problémát jelent az uniós ügynökségek körében.
Jelenleg 23 tagállamban 43 uniós ügynökség működik. Az uniós ügynökségek nagy hatással vannak az európai polgárok mindennapi életének olyan alapvető területeire, mint például a környezetvédelem, az egészségügy, a biztonság és az igazságügy. 2022-ben együttesen mintegy 35 milliárd euró (2021-ben mintegy 27 milliárd euró) fölött rendelkeztek, és 15 775 főt foglalkoztattak (2021-ben 14 431 főt), ami a teljes uniós személyzet mintegy 18%-ának felel meg. A foglalkoztatottak száma szerint a listát a Frontex – az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség – vezeti több mint 2000 fő alkalmazottal és közel 700 millió eurós költségvetéssel.
„Az uniós ügynökségek pénzgazdálkodása általában még mindig jónak mondható, de idén valamivel kevésbé pozitív az eredmény – mondta François-Roger Cazala, az ellenőrzést vezető számvevőszéki tag. – Noha a számvitelre nézve nem róható fel hiba, egyes uniós ügynökségek jobb eredményeket is elérhetnének a kiadások szabályszerűsége terén, és kijelenthetjük, hogy a közbeszerzési hibák számos ügynökségnél továbbra is aggodalomra adnak okot.”
A 43 ügynökségből 39 kapott hitelesítő ellenőri véleményt a 2022. évi kifizetések tekintetében. Azon négy esetében, amelyek „nem mentek át a vizsgán” (2021-ben egy, 2020-ban három ilyen ügynökség volt), a helytelenül elköltött pénzeszközök összege túl magas volt, a becslések szerint összesen 28,2 millió euró. Közülük háromnál – a Bűnüldözési Képzési Ügynökség (CEPOL), a Nagyméretű IT-Rendszerek Üzemeltetési Igazgatását Végző Ügynökség (eu-LISA) és az Európai Unió Szerveinek Fordítóközpontja (CdT) esetében – ez a szerződések helytelen odaítélésének és végrehajtásának, míg az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) esetében az irányítási és ellenőrzési rendszerek hiányosságainak volt betudható. Összességében elmondható, hogy az ügynökségeknél idén növekedtek a közbeszerzési hiányosságok, és továbbra is ezek a fő okai annak, hogy többük nem tartja be a szabályokat a kifizetések teljesítése során. A számvevők 24 ügynökség szerződésében tártak fel különböző közbeszerzési hiányosságokat (2020-ban ez a szám 14, 2021-ben 22 volt), így nem volt biztosított a lehető legjobb ár-érték arány. A Frontex például az 50%-os korlát több mint tízszeresével növelte az új határőrök pszichológiai szűrésére vonatkozó eredeti szerződés értékét, míg az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) 5 millió euró összegű szerződést ítélt oda egy utazási irodának anélkül, hogy előzetesen hirdetményt tett volna közzé. A számvevők összesen 48 észrevételt tettek az ügynökségek közbeszerzési gyakorlataival kapcsolatban (2020-ban 18-at, 2021-ben 34-et), és egyes ügynökségeket újabb hibák miatt ismét kérdőre kellett vonniuk. Ezek a megjegyzések tették ki a számvevők által azon 36 ügynökség számára kiadott feljegyzések közel felét, amelyek esetében javításra volt szükség, például a közbeszerzés, a költségvetés-tervezés, a munkaerő-felvétel és a kontrollok terén.
Háttér-információk
A legtöbb ügynökséget szinte teljes egészében az uniós költségvetésből finanszírozzák, néhány kivételével: az Egységes Szanálási Testületet (ESZT) például teljes mértékben maguk a bankok finanszírozzák (2022-ben az önfinanszírozás összege 11,2 milliárd euró, 2021-ben 9,7 milliárd euró volt). Az ügynökségek saját költségvetése – az ESZT nélkül – összesen 4,5 milliárd eurót tett ki (2021-ben 4,1 milliárd eurót), ami a teljes uniós költségvetés 3%-ának felel meg (2021-ben ez az arány 2,5% volt). Az ügynökségek általában műszaki, tudományos, illetve szabályozási feladatokat látnak el. Emellett 2022-ben az Európai Bizottság hat végrehajtó ügynöksége 19,3 milliárd eurót kezelt az uniós költségvetésből (2021-ben 13,1 milliárd eurót). E szervek célja, hogy projekteket hajtsanak végre a Bizottság számára, például az európai zöld megállapodás és a kutatás támogatása céljából. Az Európai Számvevőszék minden évben értékeli, hogy megbízható-e az ügynökségek beszámolója, valamint hogy a bevételi és kiadási tranzakciók megfelelnek-e a vonatkozó szabályoknak. A számvevők idén azt is megvizsgálták, hogy az ügynökségek az uniós éghajlat-politikai fellépéshez való hozzájárulás céljából és az Ukrajna elleni orosz háború által okozott energiaválságra reagálva hoztak-e intézkedéseket energiahatékonyságuk javítása és szénlábnyomuk csökkentése érdekében. Az uniós ügynökségek közel kétharmada tervezte műveletei energiahatékonyságának és klímasemlegességének javítását.”
Forrás:
Az uniós ügynökségeknél egyre gyakoribbak a közbeszerzési hibák; Európai Számvevőszék; 2023. október 26.
2022: Az uniós ügynökségek ellenőrzéséről röviden; Európai Számvevőszék; 2023. október 26.
A 2022. évi pénzügyi évre vonatkozó éves jelentés az Európai Unió ügynökségeiről; Európai Számvevőszék; 2023. október 26.