Skip to main content
Európai Uniópolitikatársadalom

Európai Unió: „Háromoldalú nyilatkozat a dinamikus európai szociális párbeszédről”

Szerző: 2024. február 4.No Comments

„A mai napon a szociális partnerek Val Duchesse-i csúcstalálkozóján az Európai Bizottság, a Tanács belga elnöksége és az európai szociális partnerek aláírták a „Háromoldalú nyilatkozat a dinamikus európai szociális párbeszédről” című nyilatkozatot. Ez a nyilatkozat megújított elkötelezettséget jelent aziránt, hogy megerősítsük az uniós szintű szociális párbeszédet, valamint egyesítsük erőinket a gazdaságaink és munkaerőpiacaink legfontosabb kihívásainak kezelése érdekében. A cél a sikeres vállalkozások, a minőségi munkahelyek és szolgáltatások, valamint a jobb munkafeltételek támogatása.

A szociális párbeszéd – azaz a munkavállalók és az üzleti élet képviselői közötti párbeszéd – az európai szociális modell alapvető eleme, amely hozzájárul a gazdaság felvirágzásához, a jobb élet- és munkakörülményekhez, az uniós vállalkozások versenyképességének javításához, valamint a változások hatékony előrejelzéséhez és kezeléséhez (például a zöld és digitális kettős átállás kapcsán).

A csúcstalálkozó legfontosabb eredményei

A szociális párbeszéd megerősítése iránti elkötelezettség megerősítésének részeként a Bizottság, a Tanács belga elnöksége és az európai szociális partnerek az alábbiakról állapodtak meg:

  • A munkaerő- és szakemberhiány kezelése: a minőségi foglalkoztatás és a megfelelő készségekkel rendelkező munkaerő nélkülözhetetlen az EU versenyképességéhez. A közelmúltban azonban a kis- és középvállalkozások közel kétharmada (63%) úgy nyilatkozott egy közelmúltban végzett Eurobarométer-felmérésben, hogy a munkaerő- és szakemberhiány hátráltatja őket az általános üzleti tevékenységük során. A Bizottság a szociális partnerekkel együttműködve 2024 tavaszán cselekvési tervet terjeszt elő a munkaerő- és szakemberhiány kezelése érdekében. A három aláíró fél elkötelezetten munkálkodik továbbá annak érdekében, hogy több embert vonzzanak a munkaerőpiacra, javítsák a munkafeltételeket, megkönnyítsék a képesítések elismerését és integrálják a külföldről érkező munkavállalókat.
  • Az európai szociális párbeszéd közös jövőnk központi eleme: a szociális partnereknek kiemelt szerepük van abban, hogyan reagál és alkalmazkodik az EU a változó gazdasági és társadalmi körülményekhez például a zöld és digitális kettős átállás tekintetében. A nyilatkozat ismét megerősíti az EU elkötelezettségét a szociális partnerek és a szociális párbeszéd szerepének teljes körű tiszteletben tartása és előmozdítása iránt.
  • Az európai szociális párbeszédért felelős megbízott tisztségének létrehozása: a Bizottság létre fogja hozni az európai szociális párbeszédért felelős megbízott tisztségét, hogy elősegítse és megerősítse a szociális párbeszéd európai és nemzeti szintű szerepét. A megbízott támogatni és koordinálni fogja az Európai Unión belüli szociális párbeszéd megerősítéséről szóló bizottsági közlemény végrehajtását. A megbízott kapcsolattartó pontként fog szolgálni a szociális partnerek számára annak érdekében, hogy együttesen nyújtsanak tájékoztatást a szociális párbeszéddel kapcsolatos aggályokról.
  • Az európai szociális párbeszédről szóló paktum elindítása: két- és háromoldalú találkozók során megvitatják, hogyan lehetne tovább erősíteni a szociális párbeszédet uniós szinten. Ez magában foglalja például az Európai Szociális Alap Plusz (ESZA+) révén történő uniós intézményi és pénzügyi támogatást és a kapacitásépítést, valamint a szociális partnerek megállapodásainak megtárgyalására, előmozdítására és végrehajtására vonatkozó, jóváhagyott kétoldalú megközelítést is. A cél a paktum 2025 elejéig bekövetkező megkötése.

Idézetek

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke így nyilatkozott: „A szociális párbeszéd egyedülálló európai szociális gazdaságunk központi eleme. 39 évvel ezelőtt itt, Val Duchesse-ben Jacques Delors megindította az európai szociális párbeszédet. Ma visszatértünk Val Duchesse-be, hogy továbbvigyük az örökségét. Nyilatkozatunkkal kifejezzük aziránti elkötelezettségünket, hogy közösen dolgozzunk a szociális párbeszéd megerősítésén és korunk legjelentősebb kihívásainak – például a munkaerő- és szakemberhiány – legyőzésén. Csakis együtt tudunk továbbra is méltányos és közös megoldásokat találni, amelyek egyformán szolgálják az európai munkavállalók és a versenyképesség érdekeit.”

Alexander De Croo belga miniszterelnök a következőket mondta: „Versenyképességünk biztosítása a belga elnökség egyik fő prioritása, hiszen ez a jövőbeli jólétünk, a társadalmi kohéziónk és a zöld átállás alapja. Ennélfogva létfontosságú a munkaerő- és készséghiány kezelése. A zöld jövőnket biztosító intézkedések sikere és a növekedés érdekében több képzett munkavállalóra van szükség minden gazdasági ágazatban. A szociális partnerek – a kormányokkal karöltve – Európa-szerte minden szinten alapvető szerepet játszanak ebben. A közös siker kulcsa, hogy a szociális párbeszéd megerősödjön és új lendületet kapjon.”

Háttér-információk

A szociális partnerek 2024-es Val Duchesse-i csúcstalálkozóján Ursula von der Leyen elnök, De Croo miniszterelnök, Szhinász alelnök, Schmit biztos, Dermagne, Vandenbroucke és Clarinval belga miniszterek, valamint az ESZSZ, az Európai Vállalkozói Szövetség, az SMEunited és az SGI Europe képviselői vettek részt.

A csúcstalálkozót Ursula von der Leyen elnök az Unió helyzetéről szóló 2023. évi értékelő beszédében, a szándéknyilatkozatában, valamint a Bizottság 2024. évi munkaprogramjában jelentette be. Előzményének tekinthető továbbá a szociális párbeszéd és a kollektív tárgyalás nemzeti szintű megerősítéséről szóló 2023. évi tanácsi ajánlás, valamint az uniós szintű szociális párbeszéd erősítéséről és előmozdításáról szóló bizottsági közlemény. Az első Val Duchesse-i találkozóra – amelynek kertében megalakult az európai szociális párbeszéd – 1985-ben került sor a Bizottság volt elnöke, Jacques Delors közreműködésével. Dombrovskis ügyvezető alelnök, Szhinász alelnök, és Schmit biztos továbbviszi a csúcstalálkozóhoz kapcsolódó nyomonkövetési intézkedéseket, legfőképpen a munkaerő- és szakemberhiány kezelésére irányuló cselekvési tervet.

A szociális partnerek fontos szerepet játszanak a munkafeltételek és a termelékenység javításában, az európai vállalkozások versenyképességének megerősítésében, valamint Európa jólétének és rezilienciájának fokozásában. Ez különösen fontos az új technológiák miatt létrejövő változások és a klímasemlegességre való méltányos átállás szükségessége fényében. A szociális partnerek kiemelkedően fontos szerepet töltenek be a méltányosság és a munkaerőpiaci befogadás biztosításában is, valamint abban, hogy senki se maradjon le.

A szociális párbeszédet az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) rögzíti, ezenfelül a szociális jogok európai pillérének 8. elve és a pillér megvalósítására vonatkozó cselekvési terv is hangsúlyozza. Az EUMSZ 154. cikke arra kötelezi a Bizottságot, hogy konzultáljon a szociális partnerekkel a szociálpolitika területére vonatkozó jogalkotási javaslatokról, és lehetővé tegye számukra, hogy tárgyalásokat folytathassanak az uniós jog keretében végrehajtható megállapodásokról.

További információk

Háromoldalú nyilatkozat a dinamikus európai szociális párbeszédről

Szociális párbeszéd

A Bizottság konkrét intézkedéseket hoz annak érdekében, hogy nemzeti és uniós szinten nagyobb mértékben bevonja a szociális partnereket

Idézet(ek)

„A szociális párbeszéd egyedülálló európai szociális gazdaságunk központi eleme. 39 évvel ezelőtt itt, Val Duchesse-ben Jacques Delors megindította az európai szociális párbeszédet. Ma visszatértünk Val Duchesse-be, hogy továbbvigyük az örökségét. Nyilatkozatunkkal kifejezzük aziránti elkötelezettségünket, hogy közösen dolgozzunk a szociális párbeszéd megerősítésén és korunk legjelentősebb kihívásainak – például a munkaerő- és szakemberhiány – legyőzésén. Csakis együtt tudunk továbbra is méltányos és közös megoldásokat találni, amelyek egyformán szolgálják az európai munkavállalók és a versenyképesség érdekeit.” – Ursula von der Leyen, President of the European Commission”

Forrás:
A munkaügyi kihívások kezelése érdekében az EU és a szociális partnerek Val Duchesse-ben kötelezettséget vállalnak a szociális párbeszéd megerősítésére; Európai Bizottság; 2024. január 31.