Skip to main content
Európai UniógazdasághírközlésinformatikaInternetmédiatársadalomtávközléstechnika

Az Európai Bizottság új kezdeményezései a jövő digitális infrastruktúrájáért

Szerző: 2024. február 25.One Comment

„Az Európai Bizottság ma bemutatott több olyan lehetséges intézkedést, amelyekkel innovatívabbá, biztonságosabbá és ellenállóképesebbé lehetne tenni a digitális infrastruktúrát. Az európai gazdaság jövőbeli versenyképessége nagyban függ a fejlett digitális hálózati infrastruktúrától és az ilyen szolgáltatásoktól, mivel a gyors, biztonságos és széles körben elérhető hálózati kapcsolat elengedhetetlen azoknak a technológiáknak a bevezetéséhez, amelyek elhozzák számunkra a jövőt, mint például a távorvoslás, az automatizált vezetés, az épületek prediktív karbantartása vagy a precíziós mezőgazdaság.

A digitális konnektivitási csomag célja az, hogy a konszenzus kialakítása érdekében egyeztetés induljon az érdekelt felekkel, a tagállamokkal és a hasonlóan gondolkodó partnerekkel a konkrét javaslatokról és arról, hogy hogyan kellene alakítani a jövőben az uniós szakpolitikai intézkedéseket ezen a területen.

  • A „Hogyan lehet megfelelni Európa digitális infrastrukturális igényeinek?” című fehér könyv elemzi azokat a kihívásokat, melyekkel Európa jelenleg szembesül a konnektivitást szolgáló jövőbeli hálózatok kiépítése során, és felvázolja a beruházások vonzására, az innováció előmozdítására, a biztonság növelésére és a valódi egységes digitális piac megvalósítására vonatkozó lehetséges forgatókönyveket.
  • A tenger alatti kábelinfrastruktúrák biztonságáról és rezilienciájáról szóló ajánlás olyan nemzeti és uniós szintű intézkedéseket irányoz elő, melyek célja, hogy az irányítás és a finanszírozás jobb uniós szintű koordinációja révén a tenger alatti kábelek biztonságosabbak és reziliensebbek legyenek.

Az Uniónak támogatnia kell az európai innovátorok élénk közösségét, előmozdítva az integrált konnektivitás és az együttműködésen alapuló számítástechnikai infrastruktúrák fejlesztését. E cél elérése érdekében a fehér könyv egy összekapcsolt, együttműködésen alapuló számítástechnikai hálózat létrehozását irányozza elő azzal a céllal, hogy végpontok közötti integrált infrastruktúrák és platformok létesüljenek telekommunikációs felhő- és peremszolgáltatásokhoz, melyeket különféle felhasználási esetekben lehetne használni az innovatív technológiák és MI-alkalmazások fejlesztésére. Ezt az együttműködésen alapuló megközelítést a számítástechnikai folytonosság keretében nagyszabású kísérleti projektek, esetleg egy új, közös európai érdeket szolgáló fontos projekt létrehozásával lehetne kidolgozni.

Alapvető fontosságú továbbá hatékonyabban kiaknázni a meglévő kezdeményezések közötti szinergiákat, ilyenek például az új generációs számításifelhő-infrastruktúrával és -szolgáltatásokkal kapcsolatos közös európai érdeket szolgáló fontos projekt, valamint az olyan finanszírozási programok, mint az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz és a Digitális Európa. Ez magában foglalhatja az Intelligens Hálózatok és Szolgáltatások Közös Vállalkozás lehetséges koordinációs szerepét az együttműködésen alapuló konnektivitási és számítástechnikai ökoszisztéma létrehozásának támogatása érdekében.

Emellett az Uniónak teljes mértékben ki kell aknáznia az egységes digitális telekommunikációs piacban rejlő lehetőségeket azáltal, hogy intézkedéseket mérlegel a ténylegesen egyenlő versenyfeltételek biztosítására, valamint a jelenlegi szabályozási keret alkalmazási körének és célkitűzéseinek újragondolására. Ennek során figyelembe kell venni a telekommunikáció és a számítástechnikai felhő közötti technológiai konvergenciát, jóllehet ezekre eltérő szabályozási keretek vonatkoznak, valamint annak szükségességét, hogy nagyszabású beruházásai kapcsán a digitális infrastruktúrába beruházó valamennyi szolgáltató kellő mozgástérrel rendelkezzen. Ez magában foglalhatja a távközlési szolgáltatók engedélyezési eljárásainak összehangoltabb megközelítését, a spektrum integráltabb uniós szintű irányítását és a nagykereskedelmi hozzáférési szabályok esetleges változásait. A Bizottság mérlegelhet olyan intézkedéseket is, amelyek 2030-ig felgyorsítják a rézhálózatok lecserélési folyamatát, és hatékonyságuk javítása révén előmozdítják a környezetbarátabb digitális hálózatokat.

Európa hálózati és számítástechnikai infrastruktúrájának védelme érdekében – amely infrastruktúra gazdasági biztonságunk alapvető eleme – az Uniónak ösztönöznie kell a tenger alatti stratégiai kábelinfrastruktúrák kiépítését, és fokoznia kell azok biztonságát és rezilienciáját. A fehér könyvvel együtt elfogadott ajánlásra építve hosszabb távon fontolóra lehet venni egy közös uniós irányítási rendszer kialakítását, valamint azon rendelkezésre álló eszközök felülvizsgálatát, melyek célja a magánberuházások eredményesebb mozgósítása az európai érdekű kábelprojektek támogatására.

A tagállamok és az érdekelt felek felhívásaira reagáló azonnali intézkedésként az ajánlás célja az Unión belüli koordináció javítása, például a biztonsági kockázatok értékelése és csökkentése, egy kábelbiztonsági eszköztár létrehozása és az engedélyezési eljárások egyszerűsítése révén. Ezen túlmenően az ajánlás nyomon követésének támogatása érdekében a Bizottság létrehozza a tagállami hatóságokból álló, tenger alatti kábelinfrastruktúrával foglalkozó szakértői csoportot.

Következő lépések

A Bizottság ma nyilvános konzultációt indított a fehér könyvben vázolt 12 forgatókönyvről. A konzultáció 2024. június 30-án zárul le. A Bizottság közzéteszi a konzultációra érkezett észrevételeket, amelyek hozzájárulnak a jövőbeli szakpolitikai intézkedések megalapozásához.

Előzmények

Az EU már számos intézkedést hozott a konnektivitást szolgáló hagyományos hálózatok jövőbeli infrastruktúrákra való átállásának előmozdítása érdekében:

  • A Bizottság 2023. február 23-án széles körű feltáró konzultációt indított a konnektivitási ágazat és infrastruktúrájának jövőjéről, melynek eredményeit 2023 októberében tették közzé.
  • A konzultációval egyidejűleg a Bizottság előterjesztette a gigabites infrastruktúráról szóló jogszabályt is, melyről 2024. február 5-én, egy évvel a javaslat előterjesztése után politikai megállapodás született. A gigabites infrastruktúráról szóló jogszabály egy sor intézkedést vezet be a rendkívül nagy kapacitású hálózatok kiépítésének egyszerűsítése és felgyorsítása érdekében, csökkentve az adminisztratív terheket és a kiépítés költségeit.
  • A megállapodás a gigabites konnektivitás szabályozás révén történő előmozdításáról szóló ajánlás elfogadásával egyidejűleg jött létre. A szóban forgó ajánlás iránymutatást nyújt a nemzeti szabályozó hatóságok számára a jelentős piaci erővel rendelkező szolgáltatók nagykereskedelmi hozzáféréssel kapcsolatos jogorvoslati kötelezettségeinek kialakítására vonatkozóan.
  • Emellett az EU intézkedéseket hozott annak érdekében, hogy megerősítse gerinchálózati összekapcsoltságunkat, többek között Global Gateway partnerségek révén, amelyek magas színvonalú összeköttetést biztosítanak az Unió valamennyi részével, beleértve a legkülső régiókat, a szigeteket, a tengerparttal rendelkező tagállamokat, valamint a tengerentúli országokat és területeket. Az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz keretében finanszírozott Global Gateway partnerség olyan kulcsfontosságú infrastruktúrákat támogat, mint a tenger alatti kábelek.

További információk

Fehér könyv: „Hogyan lehet megfelelni Európa digitális infrastrukturális igényeinek?”

Ajánlás a tenger alatti kábelinfrastruktúrák biztonságáról és rezilienciájáról

Tájékoztató

Kérdések és válaszok

Idézet(ek)

„Európában még mindig 27 nemzeti távközlési piac működik, amelyek különböző hálózati architektúrákkal, eltérő szintű hálózati lefedettséggel, más-más nemzeti spektrumkezelési gyakorlattal és eltérő szabályozásokkal rendelkeznek. Ez a széttagoltság elszalasztott gazdasági lehetőség. A fehér könyvben különböző szakpolitikai megoldásokat azonosítottunk az egységes telekommunikációs piac létrehozása érdekében. Ez segítségünkre lesz, mivel olyan digitális infrastruktúrára van szükségünk, mely Európa-szerte biztonságos, gyors és megbízható konnektivitást biztosít mindenki számára.” – Margrethe Vestager, a digitális korra felkészült Európáért felelős ügyvezető alelnök

„A digitális hálózati infrastruktúrák kulcsfontosságúak a versenyképes és reziliens Európa szempontjából. A ma előterjesztett fehér könyv lefekteti a digitális hálózatokról szóló jövőbeli jogszabály alapjait, mely három pillérre összpontosít: beruházás, szabályozási keret és biztonság. Egyenlő versenyfeltételeket kell teremtenünk a valódi egységes digitális piac számára, hogy mozgósítsuk a jövő digitális hálózati infrastruktúrájának kiépítéséhez szükséges beruházásokat.” – Thierry Breton, a belső piacért felelős biztos”

Forrás:
A Bizottság új kezdeményezéseket terjesztett elő a jövő digitális infrastruktúrája kapcsán; Európai Bizottság; 2024. február 21.