„A Bizottság a mai napon 170 projektből álló új kört választott ki a Technikai Támogatási Eszköz keretében, hogy támogassa a tagállamokat 2024 -ben összesen 307 reform megtervezésében és végrehajtásában,amelyek megerősítik a tagállamok versenyképességét, rezilienciáját és korszerűsítését.
Ezek a reformok a polgárok életét befolyásoló területek széles körét fedik le az EU-ban, a mesterséges intelligencia vállalkozásokban és közigazgatásokban való alkalmazását, a zöld megállapodáshoz kapcsolódó ipari terv végrehajtását és a nettó zéró gazdaságra való átálláshoz szükséges egyéb reformokat, a nemek közötti egyenlőség támogatását és az agyelszívás kezelését, valamint a fiataloknak és a gyermekeknek nyújtott mentális egészségügyi szolgáltatásokat.
A technikai támogatási eszköz keretében annak négyéves történetében már végrehajtott reformokra építve – mintegy 780 projekt mintegy 1200 reform esetében – a reformok új köre testre szabott technikai támogatást fog nyújtani a tagállamoknak, hogy segítse őket a szükséges reformok megtervezésében és végrehajtásában, ezáltal megvalósítva a nemzeti és uniós prioritásokat a helyszínen.
A tagállami közigazgatások igazgatási kapacitásának megerősítése
A reformok továbbra is prioritásként kezelik a tagállamok közigazgatásának korszerűsítését, összhangban az európai közigazgatási térség megerősítéséről szóló, 2023 végén elfogadott bizottsági közleménnyel (ComPAct).
2024-ben a TSI támogatni fogja a köztisztviselők csereprogramjait a közigazgatási együttműködési kezdeményezés (PACE) részeként, amely kezdeményezés célja a különböző tagállamok köztisztviselői körében a társaktól való tanulás előmozdítása. Ezeken a cseréken 12 tagállam 200 köztisztviselője vesz részt, hogy fejlesszék készségeiket olyan kulcsfontosságú területeken, mint a fenntartható finanszírozás, az igazgatás digitalizálása, az uniós alapok felhasználása és az adatműveltség.
A TSI segíti a tagállamokat a kulcsfontosságú politikai prioritások megvalósításában
A TSI által 2024-ben támogatott reformok hozzá fognak járulni az EU és a tagállamok közös politikai prioritásaihoz: A kiválasztott reformok31% -a a nulla nettó kibocsátású gazdaságra való átállásra összpontosít. Ezek a reformok elsősorban a zöld megállapodáshoz kapcsolódó ipari tervhez, a biológiai sokféleséghez és a zöld közlekedéshez kapcsolódnak.
A technikai támogatási eszköz segíteni fogja továbbá a nemzeti, regionális és helyi közigazgatásokat a technológiák és a digitális rendszerek integrálásában, valamint abban, hogy a mesterséges intelligencia-takarékosabbá váljanak, mivel a kiválasztott reformok 27% -a a digitális átálláshoz kapcsolódik.
A TSI például segíteni fogja a tagállamokat annak feltárásában, hogy a mesterséges intelligencia hogyan segítheti elő az adatok biztonságos és hatékony feldolgozását a társadalombiztosítás, a jólét és a foglalkoztatás területén, és hogyan biztosíthatják, hogy a közigazgatási szervek a mesterséges intelligencia jellemzőinek kihasználása mellett előmozdítsák a nemek közötti egyenlőséget. A TSI a digitális pénzügyi jártassággal is foglalkozik, hogy segítse a tagállamokat és a polgárokat abban, hogy alkalmazkodjanak az összetett pénzügyi tranzakciók – például megtakarítások, nyugdíjak és beruházások – lebonyolításához szükséges digitális csatornák egyre nagyobb mértékű használatához.
A 2024. évi technikai támogatási eszköz reformjának másik kulcsfontosságú eleme a demográfiai változások hatásainak kezelése és enyhítése számos ágazatban, például az egészségügyi és jóléti rendszerekben, a migrációban, valamint a közpolitikában és a költségvetés-tervezésben.
Emellett 2024-ben a gyermekek és a fiatalok állnak majd a tagállamok 31 projektjének középpontjában, amelyek az oktatásra, valamint a gyermekek és a fiatalok mentális egészségére és jóllétére összpontosítanak.
Az országok és régiók közötti együttműködés megerősítése
A Bizottság továbbra is támogatni fogja a tagállamokat a közös kihívások közös kezelésében, a gazdasági, társadalmi és területi egyenlőtlenségek csökkentésében, valamint a kormányzás minden szinten történő megerősítésében. A TSI -projektek előmozdítják a társaktól való tanulást, miközben testre szabott támogatást nyújtanak a nemzeti és regionális kontextusokhoz.
2024-ben a TSI 43 több országra kiterjedő reformprojektet és 38 regionális reformprojektet fog támogatni.
A TSI kiemelt projektjeinek szélesebb alkalmazási körén keresztül a Bizottság a tagállamok közös reformigényeivel is foglalkozni fog, a készségfejlesztési rendszerek támogatásától kezdve az államháztartás minőségének javításáig. A 2024-es TSI-ciklus 13 kiemelt projektet fog támogatni.
Háttér
A TSI egy keresletvezérelt uniós eszköz, amely testre szabott szakértelmet biztosít a támogatásért évente folyamodó tagállami hatóságok számára. Nem pénzügyi támogatás formáját ölti, hanem magas színvonalú és testre szabott szakértelem és tudás biztosítása helyett stratégiai vagy technikai tanácsadás, reformigényeket értékelő tanulmányok, képzések vagy szakértői missziók formájában valósulhat meg.
A TSI-projekteket a Bizottság választja ki a kérelmek minősége alapján és a TSI-rendelet 9. cikkében meghatározott kiválasztási kritériumok alapján, amelyek magukban foglalják az azonosított kihívások sürgősségének, kiterjedésének és mélységének, az érintett szakpolitikai területekkel kapcsolatos támogatási igényeknek, a társadalmi-gazdasági mutatók elemzésének, valamint a kérelmező tagállam intézményi és általános igazgatási kapacitásának felülvizsgálatát.
Az egészségügyi szolgáltatások megfelelő biztosításától az államháztartás hatékony és eredményes irányításáig, a közszolgáltatások digitalizálásáig és a pénzügyi ágazat megerősítéséig a TSI segíti a tagállamokat reformprogramjaik megvalósításában.
A technikai támogatási eszköz a 2021–2027-es többéves pénzügyi keret részét képezi, és elődje, a strukturálisreform-támogató program sikerére épül. 2017 óta a két eszköz közel 1800 technikai támogatási projekt végrehajtását segítette elő valamennyi tagállamban.
Létrehozása óta ez a rugalmas eszköz gyorsan alkalmazkodott a tagállamok felmerülő szükségleteihez, például a Covid19-világjárványra vagy Oroszország Ukrajna elleni agresszív háborújára adott válaszhoz.
Fontos szerepet játszott abban is, hogy segítse a tagállamokat helyreállítási és rezilienciaépítési terveik és területi igazságos átmenet terveik kidolgozásában, valamint a REPowerEU programban meghatározott prioritások végrehajtásában.
További információ
Kérdések és válaszok a 2024. évi technikai támogatási eszközről
Tájékoztatók a tagállamok reformprojektjeiről
Az ÁME 2024. évi munkaprogramja
A reformtámogatásról szóló honlap
Technikai támogatási eszköz (TSI)
Közlemény az európai közigazgatási térség megerősítéséről (ComPAct)
Idézet(ek)
„A reformprojektek ezen új fordulójával a technikai támogatási eszköz sikeres tevékenységének ötödik éve veszi kezdetét. A közigazgatásoknak egyre többen kell reagálniuk a felmerülő kihívásokra, és teljesíteniük kell a közös prioritásokat, a nettó zéró gazdaságra való átállástól kezdve a mesterséges intelligencia egyre inkább digitális társadalomban betöltött szerepéig. Reformokra van szükség a gazdasági reziliencia, a versenyképesség, valamint a méltányos és befogadó társadalom megteremtése érdekében. A technikai támogatási eszköz célja, hogy értékes szakértelem és testre szabott támogatás révén segítse a tagállamokat abban, hogy az ambiciózus reformigényeket cselekvésre váltsák.” – Elisa Ferreira, a kohézióért és a reformokért felelős biztos”
Forrás:
A Bizottság 170 új projektet támogat annak érdekében, hogy segítse a tagállamokat reformprogramjaik konkrét helyi intézkedésekké alakításában; Európai Bizottság; 2024. március 26.
[Ennek az oldalnak a szövege gépi fordítással készült…Az Európai Bizottság nem vállal felelősséget a gépi fordítás minőségéért és tartalmáért.]