Skip to main content
Európai Uniógazdaságinformatikajogpolitikatársadalomtechnikatudomány

Az Európai Parlament a mesterséges intelligenciáról szóló jogszabály (AI Act) végrehajtását ellenőrző csoport létesítését tervezi

Szerző: 2024. július 21.No Comments

„Az Európai Parlament rövidesen tárgyalni fog a mesterséges intelligenciáról szóló, augusztusban hatályba lépő törvény végrehajtását ellenőrző csoport létrehozásáról – mondta az Euractivnak a szakterület egyik vezető uniós törvényhozója.

A képviselők aggodalmukat fejezték ki azzal kapcsolatban, hogy az Európai Bizottság, amelynek feladata a végrehajtás felügyelete, a jelek szerint milyen szellemben fogja a kulcsfontosságú feladatait ellátni.

„A mesterséges intelligenciáról szóló jogszabály leköszönő előadóiként megbeszéléseket folytattunk a Bizottsággal, és hamarosan hivatalosan is létrehozunk egy parlamenti megfigyelőcsoportot” – mondta csütörtökön (július 18-án) az Euractivnak Brando Benifei balközép európai parlamenti képviselő (S&D), a mesterséges intelligenciáról szóló, úttörő jelentőségű uniós jogszabály korábbi előadója.

„Én biztosan vezető szerepet fogok játszani [ebben a felügyeleti testületben]” – tette hozzá.

Az ügyet a Parlament Belső Piaci és Fogyasztóvédelmi Bizottságának (IMCO) koordinátorai fogják megvitatni, valószínűleg a jövő héten – mondta az Euractivnak két, az ügyet ismerő személy.

A Parlament már rendelkezik a bizottságokon belüli struktúrákkal a digitális szolgáltatásokról és a digitális piacokról szóló törvények – a tartalommoderálásról és a digitális versenyről szóló két mérföldkőnek számító uniós rendelet – végrehajtásának ellenőrzésére.

Az MI-jogszabály végrehajtása a nemzeti szabályozó hatóságok hatáskörébe tartozik, a Bizottság MI-hivatala pedig kulcsfontosságú koordinációs feladatokat lát el.

A Bizottság már megkezdte az MI-hivatal kiépítését, a törvény pedig 2024. augusztus 1-jén lép hatályba, az MI-jogszabály rendelkezések alkalmazásának időbeli ütemezése pedig szakaszosan történik.

Benifei figyelmeztetett, hogy fennáll a veszélye annak, hogy nem fog érvényesülni a mesterséges intelligenciáról szóló jogszabály tervezett hatásainak egy része, ha a bizottsági végrehajtás nem megfelelő, különösen az átláthatósági rendelkezések, például a vízjelek és a szerzői jogvédelem esetében.

Elmondta, hogy a Bizottság MI-hivatalának egyértelmű és gyakorlatias mintasablonokkal kell használhatóvá tennie az alapvető jogokra gyakorolt hatásvizsgálatokat, hogy kezelni tudja a polgárok alapvető jogait érintő kockázatokat.

Figyelmeztető jelzések

Három európai parlamenti képviselő az átláthatóság hiánya miatt kérdezett rá a Bizottság új MI-hivatalának felvételi stratégiájára, egyikük a hírek szerint a jogszabály másik előadója, Dragoș Tudorache a Renew volt európai parlamenti képviselője.

Benifei elutasította, hogy kommentálja a Bizottság felvételi folyamatait, megjegyezve, hogy azok még csak most kezdődtek el.

Néhány európai parlamenti képviselő, köztük Benifei is, július 3-án kelt levelében „nyomatékosan felszólította” a Bizottságot, hogy vonja be a civil társadalmat az általános célú mesterséges intelligenciára vonatkozó gyakorlati kódexek kidolgozásába, és ne hagyja, hogy a cégek maguk írják meg a kódexeket.

Az Euractiv arról számolt be, hogy a Bizottság tovább folytatja a munkát, és tanácsadó cégeket bíz meg a szövegezési folyamat irányításával.

Az olyan erőteljes általános célú mesterségesintelligencia-rendszerek, mint a ChatGPT, széleskörű képességeik miatt az MI-szabályozás egyik legaggasztóbb és legvitatottabb problémáját jelentik.

A levelet küldő európai parlamenti képviselők csoportjának tagjai között kommunisták, szocialisták, zöldek, liberálisok, kereszténydemokraták és a kemény jobboldali ECR képviselőcsoport egyik tagja is megtalálható.

„[Thierry] Breton [egységes piacért felelős biztost] írásbeli nyilatkozatában arról tájékoztatott minket, hogy a civil társadalmat és a független szakértőket teljes mértékben bevonják a legerősebb modellek gyakorlati kódexeinek kidolgozásába” – mondta Benifei.

Benifei szerint a Big Tech-nek ugyan érdekelt félként része kell, hogy legyen a gyakorlati kódexek kidolgozásában, de nem szabad, hogy ezt a folyamatot ők irányítsák.

Az olasz képviselő azt szeretné elérni, hogy a nagyvállalatok befolyásának visszaszorítása érdekében független szakértők elnököljenek az MI-hivatalon belüli munkacsoportokban – mondta.

„Harmonizált szabványok nélkül nem lesz MI-jogszabályunk” – figyelmeztetett Benifei.

„A legsürgetőbb feladat most a digitális szabályozás végrehajtása, egy erős MI-hivatal létrehozása, amely hatékonyan együttműködik a nemzeti hatóságokkal, és biztosítja az Európai Parlament általi felügyeletet” – mondta.”

Forrás:
Parlament a AI törvény végrehajtását felügyelő csoportot tervez; Eliza Gkritsi, Théophane Hartmann; Euractiv; 2024. július 19.