Skip to main content
Európai Uniópolitikatársadalom

Kohéziós politika és demográfiai kihívások – EU Tanácsa, Általános Ügyek Tanácsa (Kohézió), 2024. november 28.

Szerző: 2024. december 1.No Comments

Főbb eredmények

Kohéziós politika és demográfiai kihívások

A kohéziós politika jövőjéről folyó megbeszélések keretében a Tanács következtetéseket hagyott jóvá a kohéziós politikának az EU demográfiai kihívásainak kezelésében betöltött szerepéről.

A következtetések kiegészítik a kohéziós politika jövőjéről szóló korábbi tanácsi következtetéseket, és arra irányulnak, hogy információkkal segítsék a Bizottságot a kohéziós politika következő jogszabályi keretével kapcsolatban végzett munka során.

Következtetéseiben a Tanács elismeri, hogy a demográfiai kihívások komoly hatást gyakorolhatnak a gazdasági, társadalmi és területi kohézióra, valamint az EU egészének rezilienciájára és versenyképességére.

A Tanács hangsúlyozza, hogy a demográfiai kihívásokra adott szakpolitikai válaszoknak összhangban kell lenniük az Európai Unió stratégiai prioritásaival, ugyanakkor a tényleges helyi és regionális viszonyokat is figyelembe kell venniük. A Tanács azt is kiemeli, hogy ezeket a szakpolitikai válaszlépéseket a nemzeti, a regionális és a helyi hatóságok aktív részvételével kell megtervezni és végrehajtani. Ezért úgy véli, hogy a kohéziós politikának alapvető szerepet kell játszania a jövőbeli demográfiai változások kezelésében.

Következtetéseiben a Tanács felkéri a Bizottságot, hogy a kihívások kezelése érdekében tárjon fel különböző támogatási területeket, és – többek között az integrált területi megközelítések megerősítése révén – fokozza a 2027 utáni kohéziós politikai alapok közötti szinergiákat.

„A kohéziós politika kiemelt prioritást jelent a magyar elnökség számára. Fokozza az EU versenyképességét, és segít kezelni az európai kontinens számos régióját érintő demográfiai kihívásokat, így például az elnéptelenedés és az agyelszívás problémáját. A ma jóváhagyott következtetésekben felkérjük a Bizottságot, gondoskodjon arról, hogy a kohéziós politika a jövőben maradéktalanul betöltse a demográfiai kihívások kezelésében játszott szerepét.” – Navracsics Tibor, Magyarország közigazgatási és területfejlesztési minisztere

A 2027 utáni kohéziós alapok irányítása

A miniszterek azt is megvitatták, hogyan lehet a jövőben a kohéziós politika legfőbb eszközeit megerősíteni, és a kohéziós alapok megosztott irányítását a szubszidiaritás elvével összhangban javítani. A véleménycsere alapjául egy, az elnökség által készített háttéranyag szolgált.

A megbeszélések során a miniszterek hangsúlyozták, hogy a kohéziós politika terén nagy jelentőséget tulajdonítanak a megosztott irányításnak, a többszintű kormányzásnak és a partnerség elvének. Azt is kiemelték, hogy a helyi és a regionális érdekelt feleket mind a politika kialakításába, mind annak végrehajtásába be kell vonni a felelősségvállalás és a szakpolitika hatékonyságának biztosítása érdekében. Ezzel összefüggésben sokan emeltek szót egy esetleges központosítás ellen.

A megbeszélések során hangsúlyt kapott, hogy fontos megőrizni a helyi körülményekből kiinduló megközelítést, illetve hogy a kohéziós politika – természeténél fogva – hosszú távra szól. A résztvevők azt is aláhúzták, hogy megfelelő egyensúlyt kell találni az EU stratégiai prioritásai és a régiók mindegyikének fejlesztési szükségletei között, különös tekintettel a kevésbé fejlett régiókra.

Egyes miniszterek nyitottak voltak azt illetően is, hogy erőteljes ösztönzők segítsék a strukturális reformok tagállami végrehajtását, továbbá hogy megerősödjön a kohéziós politika teljesítményalapú megközelítése, ugyanakkor jelezték, hogy ez nem veszélyeztetheti a kohéziós politika regionális dimenzióját.

Egyéb

Az „Egyéb” napirendi pont keretében a német delegáció tájékoztatta a minisztereket a területi tervezésről és a strukturális alapok programjainak végrehajtásáról szóló, öt tagállam által támogatott informális dokumentumról.

A litván delegáció tájékoztatta a minisztereket négy tagállamnak az Oroszországgal és Belarusszal határos uniós régiókról szóló együttes nyilatkozatáról.

Az üléshez kapcsolódó dokumentumok

Előkészítő dokumentumok

Az ülés nyomán készült dokumentumok

Forrás:
Általános Ügyek Tanácsa (Kohézió), 28 november 2024; EU Tanácsa, Általános Ügyek Tanácsa; 2024. november 28.
Lásd még:
EU-elnökség: a kohéziós politika hozzájárulhat a demográfiai válság megoldásához is; Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium; 2024. november 28.