Skip to main content
gazdaságközigazgatás: magyarközigazgatási informatikaművelődéstechnika

A Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretében Kibervédelmi Akadémiát hoznak létre

By 2019. május 6.No Comments

„A Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program további céljairól, valamint az eddig elért eredményekről is beszámolt Benkő Tibor honvédelmi miniszter április 30-án, kedden, egy budapesti sajtóbeszélgetésen.
A tárcavezető az eseményen elmondta: a kormány döntése értelmében erős, ütőképes honvédség épül, amely a térség meghatározó hadereje lesz. Rámutatott, hogy a közbeszédben és a sajtóban főként a technikai beszerzések voltak az utóbbi időben előtérben a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program kapcsán, ám annak középpontjában az ember, a katona áll. Benkő Tibor a kiképzés, az oktatás és az innováció fontosságát hangsúlyozta. „A technika és a modern fegyverzet nem sokat ér azok nélkül, akik legjobb tudásuk birtokában használni is tudják azokat” – mondta, példaként említve a Magyar Honvédség helikopterflottájának modernizációját, az új Airbus forgószárnyasok beszerzését, amelyhez legalább 100-120 pilótára lesz szükség. Ennek érdekében már tavaly elindították Szolnokon a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen keretein belül működő hazai pilótaképzést.

A honvédelmi miniszter kifejtette, hogy a folyamatos kutatás érdekében hozták létre az MH Modernizációs Intézetet, míg a kibervédelmi feladatok ellátására Szentendrén kezdi meg a közeljövőben működését a Kibervédelmi Akadémia.

A tárcavezető kitért a hazafias, honvédelmi nevelésre, a fiatalok megszólításának fontosságára is. „A jelenben kell építkeznünk a jövőért. A hazafias honvédelmi nevelés szerves része a honvédelmi programnak” – hangsúlyozta. A fiatalabb korosztály számára a Honvédelmi Sportszövetség, az egyre nagyobb létszámmal működő honvédelmi táborok, a laktanyai és egyéb honvédségi nyílt napok kínálnak lehetőséget, míg a középiskolások előtt napjainkra több ajtó is nyitva áll a honvédség felé. A honvédelmi alapismeretek közismereti képzést már számos középiskolában a tanterv szabadon választható részeként indították el, a nyolc városban működő honvéd kadét ágazati szakképzés pedig az altiszti utánpótlást biztosítja. Az altisztképzés másik iránya a kadétprogram mellett az OKJ-s szakképzés. Benkő Tibor kiemelte: a legmagasabb szintű katonai előképzés a debreceni Kratochvil Károly Honvéd Középiskola és Kollégiumban zajlik, ahol példaértékű eredményeket érnek el a növendékek. Az iskola sikere arra ösztönzi a tárcát, hogy a közeljövőben két másik városban is hasonló intézményt hozzanak létre.

A miniszter a tisztképzés rendszerével kapcsolatban elmondta, hogy a jövőben még nagyobb lesz az átjárhatóság a katonai és polgári képzések között. A polgári életben tanult fiatalok a tiszti alaptanfolyam elvégzése után vállalhatnak munkát a honvédségnél, míg a katonai alapképzésben részesültek polgári mesterképzésen vehetnek részt. A felsőfokú külföldi tanulmányok és képzések kapcsán rámutatott: az elmúlt 4 év folyamán csaknem 200 magyar tiszt és altiszt vett részt több szemeszterből álló képzésen a világ számos, nagy múltú intézményében. „Van kivel eredményt elérni, kiváló szakembereink vannak” – mondta a miniszter.

Benkő Tibor hangsúlyozta, hogy a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program a vártnál is sikeresebben működik, köszönhetően a biztos anyagi háttérnek. Hozzátette: a tavalyi évben a kormány a GDP tervezett 1,07 százaléka helyett elérte az 1,4 százalékot a védelmi kiadások tekintetében, így komoly esély van rá, hogy az előírt 2 százalékot már 2024 előtt teljesíteni tudja hazánk.”

Forrás:
Középpontban a katona; Honvédelmi Minisztérium; 2019. május 1.