„A Tanács a mai napon következtetéseket fogadott el, amelyben ismertette a gazdasági, környezeti és társadalmi szempontból fenntartható és reziliens európai turisztikai ágazattal kapcsolatos elképzeléseit.
A turizmus rendkívül fontos régióink fenntartható gazdasági, társadalmi és környezeti fejlődése szempontjából, valamint jelentős mértékben hozzájárul az európai értékek és kulturális örökség megőrzéséhez és előmozdításához is. Ugyanakkor a Covid19-világjárvány a gazdasági ágazatok közül a turizmusra mérte a legsúlyosabb csapást. A mai napon elfogadott következtetések egyértelműen jelzik, hogy a Tanács elkötelezett az európai turizmus újjáélesztése iránt. – Pedro Siza Vieira, Portugália digitális átállásért felelős és gazdasági államminisztere
Miközben nagy lendülettel zajlanak a nyári turisztikai szezonnal kapcsolatos előkészületek, a Tanács arra sürgeti az EU-t és tagállamait, hogy kollektív és megfelelően koordinált módon, közös és következetes megközelítést alkalmazva reagáljanak a jelenlegi világjárványra, és ennek keretében többek között támogassák, hogy a turisztikai szolgáltatók és létesítmények az egészségvédelmi és biztonsági protokollokra vonatkozó önkéntes előírásokat dolgozzanak ki.
Ezzel összefüggésben a Tanács a következtetéseiben az Unió többéves pénzügyi kerete, illetve a Next Generation EU eszköz alapján rendelkezésre álló finanszírozási lehetőségek intelligens felhasználására szólított fel annak érdekében, hogy a nehéz helyzetben lévő európai turisztikai ökoszisztémát sikerüljön talpra állítani és a Covid19-világjárványt követően reziliensebbé tenni.
A Tanács arra is felkéri a tagállamokat és a Bizottságot, hogy 2021 végéig terjesszenek elő egy közösen kidolgozott, a 2030–2050-es időszakra szóló európai turisztikai menetrendet az európai turisztikai ökoszisztéma zöld és digitális átállásának támogatása és versenyképességének megerősítése érdekében.
Forrás:
A következő évtized európai turizmusa – a Tanács következtetéseket fogadott el; Európai Unió Tanácsa; 2021. május 27.