„A Tanács rendeletet fogadott el egy 17,5 milliárd EUR összegű alap létrehozásáról, amely hozzájárul majd ahhoz, hogy a zöld átállás méltányos és inkluzív legyen.
Az Igazságos Átmenet Alap (IÁA) keretében olyan projekteket fognak finanszírozni, amelyek Unió-szerte csökkentik azon közösségek társadalmi-gazdasági költségeit, amelyek nagymértékben függenek a fosszilis tüzelőanyagoktól, illetve a kibocsátásintenzív iparágaktól és amelyeknek diverzifikálniuk kell a helyi gazdaságot.
Ez az egyik olyan intézkedés, amelyet az EU annak érdekében tesz, hogy elérje azt a célját, hogy 2030-ra 55%-kal csökkentse az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását, 2050-ra pedig klímasemlegessé váljon.
„Az európai zöld megállapodás sikere azon múlik, hogy képesek vagyunk-e enyhíteni a gazdaságaink dekarbonizációja által leginkább érintetteket sújtó következményeket. Az Igazságos Átmenet Alap helyi szinten biztosítja majd a vállalkozások és munkavállalók számára oly szükséges támogatást annak érdekében, hogy az éghajlatváltozás ellen az egységes Unió tagjaiként lépjünk fel, és senkit ne hagyjunk hátra.” – Nelson de Souza, portugál tervezési miniszter, a Tanács elnöksége nevében
Területi megközelítés
Az uniós régiók és a tagállamok különböző helyzetből indulnak az éghajlatvédelmi átállás szempontjából, és eltérő kapacitásokkal rendelkeznek az előttünk álló kihívások kezeléséhez. E tekintetben az IÁA célja az egyenlőtlenségek növekedésének megelőzése olyan területeket célzó beruházásokkal, amelyeken fokozatosan meg kell szüntetni a szén, a lignit, a tőzeg és az olajpala kitermelését és felhasználását, illetve át kell alakítani a súlyosan szennyező iparágakat.A finanszírozás csak a tagállamok által az érintett helyi és regionális önkormányzatokkal közösen elkészítendő, igazságos átmenetre vonatkozó területi tervek alapján fog rendelkezésre állni. A tervekben meg fogják határozni a leginkább érintett területeket és azok beruházási szükségleteit.
Források
A (2018-as árakon számított) 17,5 milliárd EUR-t egyrészt a 2021 és 2027 közötti időszakra vonatkozó költségvetési kötelezettségvállalásra rendelkezésre álló 7,5 milliárd EUR-ból, másrészt pedig a 2021-ben, 2022-ben és 2023-ban felhasználható, a helyreállítási eszközből (Next Generation EU) lehívható 10 milliárd EUR-ból tevődik össze.A tagállamok is hozzájárulnak az IÁA programjaihoz. Emellett forrásokat csoportosíthatnak át az Európai Regionális Fejlesztési Alapból és az Európai Szociális Alap Pluszból. Ez potenciálisan közel 30 milliárd EUR összegű beruházást mozgósíthat.
A támogatás hatálya
Az IÁA a kis- és középvállalkozásokat (kkv-k) – köztük induló innovatív vállalkozásokat – és az új vállalkozások létrehozását fogja támogatni.Az alap fő célja, hogy segítse az embereket az új foglalkoztatási lehetőségekhez való alkalmazkodásban a munkavállalók és álláskeresők képzésébe és átképzésébe való beruházás, az álláskereséshez nyújtott segítség, valamint a társadalmi befogadást célzó intézkedések révén.
A beruházások egyéb típusai közé tartozik a kutatás és az innováció, a fejlett technológiák átadása, a megfizethető zöld energia és az energiatárolás, a helyi közlekedés dekarbonizációja, a digitalizáció, valamint a körforgásos gazdaság – többek között a hulladékkeletkezés megelőzése révén történő – erősítése.
Nem tartoznak a támogatás hatálya alá az atomerőművekkel, a fosszilis tüzelőanyagokkal és a dohánytermékekkel kapcsolatos beruházások.
Háttér
Az Igazságos Átmenet Alap az igazságos átmenet mechanizmus három pillérének egyike, amelyet a zöld megállapodás részeként javasoltak annak biztosítására, hogy az átállás igazságosan menjen végbe. A másik két pillér az InvestEU program keretében nyújtott költségvetési garancia, illetve egy közszektor-hitelezési eszköz.Az IÁA-rendeletet hamarosan kihirdetik az Európai Unió Hivatalos Lapjában. A rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
Rendelet az Igazságos Átmenet Alap létrehozásáról és az I. mellékletben felsorolt országallokációk
Európai zöld megállapodás (háttérinformációk)”
Forrás:
Klímasemlegesség: A Tanács elfogadta a Igazságos Átmenet Alapot; Európai Unió Tanácsa; 2021. június 7.