„A 2022 márciusában jóváhagyott stratégiai iránytű nyomán teendő egyik kulcsfontosságú lépésként a Tanács és a tagállamok a mai napon jóváhagyták a polgári KBVP területére vonatkozó új paktumot.
„Három kontinensen működő 13 polgári missziónknál több mint 2200-an dolgoznak. A lehető legkülönfélébb helyzeteket kezelnek: válságokat követnek nyomon, erősítik a partnerországok kapacitásait, támogatják a rendőrség vagy az ügyészség munkáját. Szerepük kulcsfontosságú. Az új paktummal misszióink még hatékonyabbá válnak: gyorsabban tudunk cselekedni, fel leszünk vértezve az új és kialakulóban lévő fenyegetésekkel szemben, több és jobb polgári kapacitásba ruházunk be, és fokozottabban együttműködünk partnereinkkel.” – Josep Borrell, az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője
A paktum célja megerősíteni a közös biztonság- és védelempolitikai polgári szárnyát, valamint hatékonyabbá, hatásosabbá, rugalmasabbá és robusztusabbá tenni a polgári missziókat. Ennek köszönhetően a missziók hatékonyabban tudják majd kezelni a jelenlegi, a kialakulóban lévő és a jövőbeli biztonsági kihívásokat. Oroszország Ukrajna elleni, provokáció nélkül indított indokolatlan agressziós háborúja visszahozta a háborút Európába: az új paktum lehetővé teszi majd az EU számára, hogy hatékonyabban lépjen fel az emiatt kialakult jelenlegi geopolitikai környezetben.
Az EU elkötelezett amellett, hogy többek között miniszteri szintű éves megbeszélések révén növelje a polgári KBVP politikai láthatóságát, valamint hogy jobban megismertesse az európai polgároknak, a helyi közösségeknek és az EU partnereinek biztonságához általa nyújtott hozzájárulást.
Az EU tervei szerint a jövőben készen áll majd arra is, hogy szükség esetén 30 napon belül telepítsen 200 polgári szakértőt, akár összetett környezetekben is.
Az új paktum konkrét kötelezettségvállalásokat tartalmaz a következőkre vonatkozóan: a polgári missziók parancsnokságának megerősítése, a fogadó államok és a kapcsolódó missziók rezilienciájának megerősítése, a konfliktusok és válságok integrált uniós megközelítésének keretében a szinergiák megerősítése más uniós eszközökkel, továbbá a bel- és igazságügyi szereplőkkel és más releváns uniós szereplőkkel és partnerekkel folytatott koordináció és együttműködés fokozása. A paktum emellett további beruházásokat hivatott eszközölni a szükséges képességekbe azzal a céllal, hogy a kirendelt szakértők körében a nők aránya valamennyi misszióban és valamennyi szinten elérje a 40%-ot, az operatív pozíciókban dolgozó kirendelt szakértők aránya pedig 100% legyen.
A polgári KBVP területére vonatkozó új paktummal összhangban kialakításra kerül egy polgári képességfejlesztési folyamat a képességekkel kapcsolatos szükségletek felmérése, a követelmények kidolgozása, a hiányosságok elemzése és az elért eredmények rendszeres felülvizsgálata céljából.
Háttér
A polgári KBVP területére vonatkozó új paktum a 2018 novemberében elfogadott első paktumon alapul, amellyel az EU a polgári válságkezelési missziók bevetésére és fenntartására vonatkozó kapacitását kívánta megerősíteni. E missziók célja, hogy a rendőrség, a jogállamiság és a polgári közigazgatás megerősítését szolgálják instabil és konfliktus által sújtott környezetekben.
Jelenleg 3 kontinensen 13 uniós polgári misszió működik:
- az Európai Unió iraki tanácsadó missziója (EUAM Irak)
- az Európai Unió líbiai integrált határigazgatást segítő missziója (EUBAM Líbia)
- a rafahi határellenőrzést segítő európai uniós misszió (EU BAM Rafah)
- az Európai Unió palesztin területeken folytatott rendőri missziója (EUPOL COPPS)
- az Európai Unió közép-afrikai köztársasági tanácsadó KBVP-missziója (EUAM RCA)
- az Európai Unió mali KBVP-missziója (EUCAP Száhel Mali)
- az Európai Unió nigeri KBVP-missziója (EUCAP Száhel Niger)
- a szomáliai kapacitásépítést célzó európai uniós misszió (EUCAP Szomália)
- az Európai Unió koszovói jogállamiság-missziója (EULEX Koszovó)
- az Európai Unió grúziai megfigyelő missziója (EUMM Grúzia)
- az Európai Unió ukrajnai tanácsadó missziója (EUAM Ukrajna)
- az Európai Unió örményországi missziója (EUM Örményország)
- valamint az Európai Unió nemrég létrehozott, moldovai köztársasági polgári partnerségi missziója (EUPM Moldova)
- Következtetések a polgári KBVP területére vonatkozó paktum létrehozásáról
- Tájékoztató a polgári KBVP területére vonatkozó paktumról (az EKSZ weboldala)
- Jelentés a polgári KBVP területére vonatkozó paktumról (az EKSZ weboldala)
- Stratégiai iránytű: fokozott biztonság és védelem az EU számára a következő évtizedben (sajtóközlemény, 2022. március 21.)
- A polgári KBVP területére vonatkozó paktum: a Tanács a következtetéseiben elismeréssel szól az elért eredményekről (sajtóközlemény, 2021. december 13.)
- Uniós missziók és műveletek (az EKSZ angol nyelvű weboldala)
- Ülések
”
Forrás:
Közös biztonság- és védelempolitika (KBVP): az EU megerősíti polgári misszióit, hogy hatékonyabban tudjanak reagálni a világszerte előforduló válságokra; Európai Unió Tanácsa; 2023. május 23.