„Csütörtökön tárgyalja az országgyűlés a digitális állampolgárságról szóló törvényjavaslatot, ami a tervek szerint bekerül az alaptörvénybe is. Ennek értelmében 2024 végétől várhatóan Magyarországon is átköltöznek a mobiltelefonokra az ügyintézés, illetve az igazolványok kezelése. Milyen kockázatokat rejt magában a változás? Vajon végleg eltűnnek a pénztárcánkból az igazolványok? Erről kérdeztük a Klubrádión a Reggeli gyorsban Péterfalvi Attilát, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnökét.
„Elméleti szinten minden félelem jogos lehet egy ilyen új technológia bevezetése kapcsán, de gyakorlatilag nem lesz lehetséges a különböző adatbázisok korlátlan egybeöntése, összemosása” – válaszolta Péterfalvi Attila arra a kérdésre, hogy alkalmas-e visszaélésekre egy ilyen profil. Hozzátette, a digitális környezetben azért nagyon fontos az adatbiztonság, hogy ne lehessen meghackelni a felhasználók személyes adatait. Úgy fogalmazott, „ez a fajta adatkezelés az Európai Unió adatvédelmi rendelete alá tartozik, az adatvédelmi hatóság (NAIH) fogja ellenőrizni a megvalósulás különböző fázisaiban a működést.” Mint elmondta a digitális állampolgárságról szóló jogszabály tervezetet több körben is bemutatták a EU-s hatóságnak.
„Fontos hangsúlyozni, hogy a digitális állampolgárság nem lesz kötelező” – mondta. Ez egy önkéntes lehetőség arra, hogy digitális formában intézhessük az ügyeinket. A magyar lakosság jelentős hányadának informatikai tudása nem olyan, hogy okos készülékkel tudjon ügyeket intézni – tette hozzá.
Péterfalvi az uniós jogszabályokra is kitért, az eIDAS 1-es és 2-es rendeletre (Electronic Identification, Authentication and Trust Services). Az eIDAS 2 alapelvei szerint kötelező a tagállamokban olyan digitális rendszert üzemeltetni, amely az Unió területén bárhol tudja az állampolgárt azonosítani. Ennek két felhasználási területe lehet a közigazgatás és a magánszféra, ez lehetővé teszi például az elektronikus aláírással történő szerződéskötést. Mindkét felhasználási lehetőség önkéntes lesz – hangsúlyozta Péterfalvi Attila.”
Forrás:
Nem kötelező a búcsú a személyi igazolványtól; Herskovits Eszter, Selmeci János; Klubrádió; 2023. november 23.
(A teljes beszélgetést a fenti címen elérhető lejátszóra kattintva hallgathatják meg.)