Skip to main content
politikaszakirodalomtörvények, határozatok

A törvényhozás és a minisztériumok kapcsolata: az együttműködés és az ellenőrzés dinamikája

Szerző: 2025. február 9.No Comments

„A törvényhozás és a minisztériumok közötti kapcsolat minden demokratikus országban komplex és dinamikus jelenség, amelynek tartalma változó, mivel az adott állam alkotmányától és politikai rendszerétől is függ.

A kutatásom célja, hogy bemutassam az európai parlamentekben megfigyelhető tendenciákat, az egyes országokban tapasztalható hasonlóságokat, eltéréseket, eszközöket és módszereket, amelyeket a parlamentek, illetve a kormányok saját szerepük megerősítése érdekében fejlesztettek ki. A jogalkotást hosszú időn keresztül a népképviseleti szervek központi funkciójának tekintették, mára azonban törvényalkotási folyamat a kormányok ellenőrzése alá kerül, és a parlamentek számára biztosított jogi mozgástér egyre inkább szűkül.

A doktori értekezés súlypontja, hogy a két szervezetrendszer viszonyrendszerében megtalálja azokat a mozzanatokat, amelyek alátámasztják a minisztériumok hangsúlyos szerepét, bemutatják azok operatív feladatait, legyen szó akár törvényhozásról, akár ellenőrzési funkcióról. A vizsgálat tárgyát képezi, hogy melyek azok a főbb beavatkozási lehetőségek, amelyek a Kormány döntése után még érdemben megváltoztathatják egy-egy törvényjavaslat tartalmát, vagy éppen késleltethetik annak elfogadását. A célom egy átfogó elemzés megírása, amely feltárja a parlament és a minisztériumok kapcsolata szempontjából jellemző attribútumokat, és meghatározza a munkamegosztás szempontjából releváns kérdéseket…”

Forrás:
A törvényhozás és a minisztériumok kapcsolata: az együttműködés és az ellenőrzés dinamikája”; Magyar Zsóka; Széchenyi István Egyetem, Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola; A doktori védés időpontja: 2025-II-20 12:00, helye: Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar, S5-terem (9026 Győr, Áldozat u. 12.)