„A Tanács ma következtetéseket hagyott jóvá a műholdas adatoknak – különösen a Föld-megfigyelő konstellációkból származó adatoknak – a polgári védelem és a válságkezelés céljára történő felhasználásáról. A következtetések kiemelik a Föld-megfigyelési és egyéb űradatok jelentőségét a reziliencia és a válsághelyzetekre való felkészülés szempontjából, hangsúlyozzák, hogy az éghajlatváltozás, a katasztrófák és az európai és globális biztonságot érintő válságok jobb kezelése érdekében fokozottabb együttműködésre és az összes rendelkezésre álló – állami, magán- és kereskedelmi – műholdas adat felhasználására van szükség, felhívnak a mesterséges intelligencia és más technológiák alkalmazására az adatok jobb feldolgozása érdekében, és biztonsági intézkedéseket javasolnak a lehetséges fenyegetések (például kibertámadások) ellen.
„Az űrtechnológia Európa biztonságának fontos pillérévé válik – különösen a fenyegetések előrejelzése és a válságok hatékony kezelése terén. A műholdas adatokhoz való valós idejű, biztonságos és megbízható hozzáférés biztosítása alapvető fontosságú. Európában megvan a lehetőség, hogy az innováció központjává váljon, amely élvonalbeli vállalatokat, start-upokat, tudományos intézményeket és modern, elkötelezett közigazgatást egyesít. Az együttműködés előmozdításával megteremthetjük a feltételeket az erősebb biztonsághoz és a technológiai vezető szerephez.” – Michał Baranowski, a Gazdaságfejlesztési és Technológiai Minisztérium államtitkár-helyettese
Az űradatok kritikus jelentősége
A Tanács következtetései hangsúlyozzák, hogy az űrből származó adatok – különösen a különböző földmegfigyelő műholdakból, például a Copernicusból, az EU űrprogramjának földmegfigyelési komponenséből származó adatokból – hatalmas lehetőségeket rejtenek az ellenálló képesség növelésében és a válságkezelésben. Az EU képességei továbbfejleszthetők a tagállamok és az ipar együttműködése, a jobb adatfeldolgozás, valamint a mesterségesintelligencia-rendszerek alkalmazása révén a fenyegetések előrejelzésének javítása és a válságkezelés (beleértve a döntéshozatal támogatását is) érdekében.
Jobb rugalmasság és felkészültség
A ma jóváhagyott következtetések szerint a minőségi műholdas adatok segítik a tagállamokat a fenyegetések azonosításában és az olyan helyzetekre való reagálásban, mint a természeti katasztrófák, a környezeti veszélyek és a közegészségügyi veszélyek. A tagállamok válságmegelőzési és -reagálási képességei a különböző adatforrások jobb összehangolásával tovább javíthatók. Az űradatok segíthetnek a jövőbeni kockázatok azonosításában, mint például a szennyezés, az áradások, az erdőtüzek, a földterület és a természeti erőforrások degradációja, az illegális migrációs áramlások stb.
MI az űradatok jobb elemzéséért
A következtetésekben elismerik, hogy a hatalmas mennyiségű földmegfigyelési űradat kezelésében a mesterséges intelligencia döntő szerepet játszhat a minták és anomáliák azonosításában, a nagy magasságú képek integrálásában és a modellező rendszerek fejlesztésében. A Bizottság az érintett európai és nemzetközi szervekkel együtt támogathatja a tagállamokat ezen adatok feldolgozásában és terjesztésében, hogy válsághelyzetben döntéseikhez segítséget nyújthassanak. A következtetések hangsúlyozzák, hogy a meglévő mesterséges intelligenciára vonatkozó szabályozási keret (például a mesterséges intelligenciáról szóló jogszabály) végrehajtása szükséges a válságkezeléshez felhasznált adatok integritásának megőrzéséhez.
Az előre vezető út
A következtetések számos ajánlást fogalmaznak meg a műholdas adatok jövőbeni felhasználásának javítására. Például az új és a meglévő rendszerek integrálására, az infrastruktúrák interoperabilitására, közös szabványok használatára és az eljárások harmonizálására irányuló kezdeményezések támogatására szólítanak fel. A Tanács hangsúlyozza továbbá a műholdas adatgyűjtés védelmének fontosságát, különösen a kiberfenyegetésekkel szemben, valamint az adatok és az infrastruktúra biztonságának megerősítését célzó intézkedések meghozatalának szükségességét. A következtetések hangsúlyozzák a kutatás és fejlesztés fontosságát az adatfeldolgozásban és az MI-rendszerek fejlesztésében, a meglévő és jövőbeli infrastruktúrák felhasználásában az üzemeltetők, különösen a kkv-k támogatása érdekében, valamint a Föld-megfigyelési adatok új alkalmazásokban való felhasználásában. Ebben az összefüggésben különösen fontos lesz a közigazgatások, a tudományos szféra és az ipar közötti együttműködés.
Végül a következtetések arra ösztönzik a Bizottságot és a tagállamokat, hogy jól koordinált és interoperábilis erőforrások felhasználásával, a mesterséges intelligencia adatelemzésbe történő integrálásával, valamint az adatok és az infrastruktúra erős kiberbiztonsági védelmének biztosításával javítsák az ellenálló képességet és a válsághelyzetekre való felkészültséget.
Háttér
A Tanács több fontos következtetést hagyott jóvá az űrágazatnak az uniós szakpolitikai célkitűzések eléréséhez való hozzájárulásáról. Az „új világűr az emberekért” című, 2021. évi következtetések kiemelték a nagy felbontású adatokban és a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségeket a Föld megfigyelésének nem műszaki célú felhasználásának javítására. A Tanács 2022-ben a „Kopernikusz 2035-ig” (Copernicus by 2035) című következtetéseiben hangsúlyozta a földmegfigyelési adatok jelentőségét az EU biztonsága és ellenálló képessége szempontjából, és kiállt az űradatok felhasználása mellett a zöld és a digitális átmenet támogatásában. A Tanács 2023-ban következtetéseket fogadott el a világűrnek a biztonsági és védelmi stratégiákba való integrálásáról, valamint egy új Föld-megfigyelési szolgáltatás lehetséges kialakításáról. A Tanács 2024-ben kiemelte a világűr növekvő szerepét a társadalmi-gazdasági kihívások, különösen az éghajlatváltozás kezelésében. Végül 2024-ben az uniós űrprogram időközi értékeléséről szóló következtetéseiben a Tanács hangsúlyozta, hogy a kritikus űrinfrastruktúrát védeni kell a növekvő kiberbiztonsági fenyegetésekkel szemben.
- Council conclusions on use of satellite data, in particular from Earth Observation constellations, for civil protection and crisis management, 23 May 2025 (angolul)
- Council conclusions on the interim evaluation of the European Union’s Space Programme, 29 November 2024
- Council conclusions on Strengthening Europe’s competitiveness through space, 23 May 2024
- Council conclusions on the EU Space Strategy for Security and Defence, 13 November 2023
- Council conclusions on Copernicus by 2035, 10 June 2023
- Council conclusions on ‘new space for people’, 21 May 2021
- Ülések
”
Forrás:
Council calls for a better use of space data to enhance crisis management; Európai Unió Tanácsa; 2025. május 23.