Skip to main content
Európai Uniógazdaságtechnikatudomány

Az Európai Bizottság előterjesztette kvantumstratégiáját

By 2025. július 6.No Comments

„Az Európai Bizottság ma terjesztette elő kvantumstratégiáját annak érdekében, hogy 2030-ra Európa globális vezető szerepet töltsön be a kvantumágazatban. A stratégia elő fogja mozdítani egy reziliens, szuverén kvantum-ökoszisztéma létrejöttét, amely lendületet ad a start-upok növekedésének, és a tudományos áttöréseket piacképes alkalmazásokká alakítja át, miközben fenntartja Európa tudományos vezető szerepét.

A kvantumtechnológiák forradalmasítják az összetett kihívások kezelését, legyen szó gyógyszeripari áttörésekről vagy a kritikus infrastruktúra biztosításáról. Új utakat nyitnak meg az EU ipari versenyképessége és technológiai szuverenitása előtt, és stabil kettős felhasználási lehetőséget nyújtanak a védelem és a biztonság terén. Az ágazat 2040-re várhatóan több ezer magas szintű képzettséget igénylő munkahelyet teremt Unió-szerte, és globális értéke meghaladja majd a 155 milliárd EUR-t.

A stratégia öt területet céloz meg: kutatás és innováció, kvantuminfrastruktúrák, az ökoszisztéma megerősítése, űr- és kettős felhasználású technológiák, valamint kvantumkészségek.

A stratégia az alábbi intézkedéseket tartalmazza:

  • Az uniós kvantumkutatási és -innovációs kezdeményezés elindítása, melynek nyomán az EU és a tagállamok közös erőfeszítéseket tesznek az alapkutatás támogatására, valamint alkalmazások kifejlesztésére az alapvető fontosságú köz- és ipari ágazatokban.
  • Egy kvantumtervezési létesítmény és hat kísérleti kvantumcsip-gyártósor létrehozása, legfeljebb 50 millió EUR közfinanszírozással, hogy a tudományos prototípusokat gyártható termékekké alakítsák át.
  • Kísérleti létesítmény kialakítása az európai kvantuminternet számára.
  • A kvantumkompetencia-klaszterek uniós hálózatának bővítése, valamint az Uniós kvantumkészség-akadémia létrehozása 2026-ban.
  • Űripari kvantumtechnológiai ütemterv kidolgozása az Európai Űrügynökséggel közösen, valamint hozzájárulás az európai fegyverzettechnológiai ütemtervhez.

A stratégia célja, hogy növelje az európai kvantumvállalatok jelenleg mintegy 5%-ra tehető globális magánfinanszírozásának arányát, hogy ösztönözze az európai start-upok és scale-upok növekedését, és az európai iparban előmozdítsa az európai kvantummegoldások elterjedését.

Következő lépések

A Bizottság szorosan együtt fog működni a tagállamokkal és az európai kvantumtechnológiai közösséggel – többek között tudományos körökkel, start-upokkal, ipari szereplőkkel, innovációs érdekelt felekkel és ezek képviselőivel – annak érdekében, hogy a stratégia célkitűzései megvalósuljanak.

A téma magas szintű tanácsadó testülete vezető európai kvantumszakembereket és technológiai szakértőket fog össze, köztük Nobel-díjjal kitüntetett európai kvantumtudósokat. A testület független stratégiai iránymutatást fog nyújtani az európai kvantumstratégia végrehajtásához.

A stratégiát várhatóan 2026-ban egy kvantumjogszabályra irányuló javaslat fogja követni, amely tovább erősíti a kvantumökoszisztémát és az iparosítási erőfeszítéseket. Ennek érdekében nagyszabású uniós, nemzeti vagy regionális szintű kezdeményezések keretében arra ösztönzi a tagállamokat, a vállalatokat, a befektetőket és a kutatókat, hogy ruházzanak be (kísérleti) gyártólétesítményekbe.

További információk

Európai kvantumstratégia

Kérdések és válaszok

Tájékoztató

A Közös Kutatóközpont szakpolitikai tájékoztatója

Idézet(ek)

„A kvantumtudomány rohamos fejlődésének köszönhetően valódi változásokat előidéző tudományos és technológiai áttörések küszöbén állunk. Európa jelentős felfedezéseivel és innovatív eredményeivel mindig is élen járt a kvantumtudományban. Európának a magasan képzett munkaerőtől a szilárd kutatási infrastruktúráig minden eszköze megvan ahhoz, hogy a kontinens a kvantumtechnológia éllovasává váljon. Mivel a globális kvantumverseny fokozódik, és a laboratóriumokból kilépve a mindennapi alkalmazások felé mozdul el, Európának meg kell őriznie vezető szerepét. Ezért indítjuk el az európai kvantumstratégiát, melynek célja, hogy összefogja a tagállamokat, az ipari szereplőket, a tudományos köröket és a társadalmat a kvantumtechnológiákban rejlő lehetőségek teljes körű kiaknázása érdekében.” – Henna Virkkunen, a technológiai szuverenitásért, a biztonságért és a demokráciáért felelős ügyvezető alelnök

Forrás:
Kvantumtechnológia: a Bizottság új stratégiája 2030-ra globális vezető szerepet szán Európának; Európai Unió; 2025. július 2.