„XIV. Leó pápa május 14-én ellátogatott a római Sapienza Egyetemre, ahol az egyetemi közösséggel – hallgatókkal, oktatókkal és kutatókkal – találkozott. Beszédében a fiatalok reményéről és szorongásairól, a háború és a fegyverkezés veszélyeiről, a mesterséges intelligencia felelősségéről, valamint az oktatás és az emberi méltóság kapcsolatáról szólt. A Szentatya különösen erőteljesen beszélt arról, hogy a fiatal nem „algoritmus”, hanem Isten által teremtett személy, aki a jövő építője.
…
A mesterséges intelligencia felelősségeA Szentatya külön figyelmeztetést fogalmazott meg a mesterséges intelligencia kapcsán: „Figyelemmel kell kísérni a mesterséges intelligenciák fejlődését és alkalmazását katonai és civil területen.” Majd hozzátette: „Nem szabad, hogy ezek mentesítsék az embert a felelősség alól, vagy még tragikusabbá tegyék a konfliktusokat.” Az ukrajnai, gázai, libanoni és iráni helyzetet említve így fogalmazott: „A háború és az új technológiák kapcsolata az embertelenség spirálját írja le.” Ezért hangsúlyozta: „A tanulmányoknak, a kutatásnak és a befektetéseknek az ellenkező irányba kell haladniuk: radikális ‘igent’ kell mondaniuk az életre.” Majd erőteljes felkiáltással folytatta: „Igen az ártatlan életre, igen a fiatal életre, igen a békéért és igazságosságért kiáltó népek életére!” ”
Forrás:
„Ti nem algoritmusok vagytok” – XIV. Leó beszéde a római Sapienza Egyetemen; Somogyi Viktória; Vatican.va; 2026. május 14.
Lásd még:
„XIV. Leó pápa jóváhagyta az Interdikaszteriális Bizottság létrehozását a mesterséges intelligencia ügyében
A Michael Czerny bíboros, az Átfogó Emberi Fejlődés Előmozdításának Dikasztériuma prefektusa által aláírt leiratban XIV. Leó pápa jóváhagyta a Mesterséges Intelligenciával foglalkozó Interdikaszteriális Bizottság létrehozását.
XIV. Leó pápa jóváhagyta a Mesterséges Intelligenciával foglalkozó Interdikaszteriális Bizottság létrehozását egy május 12-én kelt, május 16-án közzétett leiratban, amelyet Michael Czerny bíboros, az Átfogó Emberi Fejlődés Előmozdításának Dikasztériuma prefektusa írt alá.
„Figyelembe véve a mesterséges intelligencia jelenségének az elmúlt évtizedekben tapasztalt fejlődését és széles körű használatának legújabb felgyorsulását; az emberre és az emberiség egészére gyakorolt lehetséges hatásait; valamint az Egyház aggodalmát minden emberi személy méltóságáért, különösen annak átfogó fejlődésével összefüggésben, XIV. Leó pápa jóváhagyta a Mesterséges Intelligenciával foglalkozó Interdikasteriális Bizottság létrehozását” – olvasható a szövegben.
A pápa a testület létrehozását azt követően hagyta jóvá, hogy május 3-án audiencián fogadta Czerny bíborost. A Bizottság munkáját az első évben az Átfogó Emberi Fejlődés Előmozdításának Dikasztériuma koordinálja.
Több vatikáni dikasztérium közös munkája
A szöveg szerint a Bizottság hét vatikáni testület képviselőiből áll: az Átfogó Emberi Fejlődés Előmozdításának Dikasztériuma, a Hittani Dikasztérium, a Kultúra és Nevelés Dikasztériuma, a Kommunikáció Dikasztériuma, az Élet Pápai Akadémiája, a Pápai Tudományos Akadémia, valamint a Társadalomtudományok Pápai Akadémiája delegáltjaiból.
Ezen intézmények egyike látja el a Bizottság koordinációját egyéves, megújítható időszakokra, majd a pápa dönt arról, melyik testület vezeti a további munkát.
A szöveg kifejti, hogy „a koordináló intézmény feladata elősegíteni az együttműködést és az információcserét a csoport tagjai között a mesterséges intelligenciához kapcsolódó tevékenységek és projektek tekintetében, beleértve a Szentszéken belüli használatára vonatkozó irányelveket is, miközben előmozdítja a párbeszédet, a közösséget és a részvételt.”
Czerny bíboros a testületet a Praedicate Evangelium apostoli konstitúció 28. cikke alapján hozta létre. E rendelkezés szerint egy dikasztérium vezetője külön interdikaszteriális bizottságot állíthat fel olyan ügyek kezelésére, amelyek több dikasztérium hatáskörét is érintik, és „kölcsönös és gyakori egyeztetést” igényelnek.
XIV. Leó pápa számára fontos téma
Nem ez az első alkalom, hogy dikasztériumok közösen foglalkoznak ezzel a kérdéssel. 2025 januárjában a Hittani Dikasztérium és a Kultúra és Nevelés Dikasztériuma közzétette az Antiqua et Nova című jegyzetet a mesterséges intelligencia és az emberi intelligencia kapcsolatáról.
A téma emellett XIV. Leó pápa pápasága alatt mindvégig jelen volt, mivel a pápa gyakran beszélt a mesterséges intelligenciáról és más technológiai fejleményekről, valamint azokról a kihívásokról, amelyeket ezek társadalmunk elé állíthatnak.
Már 2025. május 10-én, mindössze néhány nappal megválasztása után, a bíborosokkal tartott találkozóján a pápa elmondta, hogy pápai neve megválasztásában XIII. Leó pápa inspirálta, aki Rerum Novarum kezdetű enciklikájában az ipari forradalom által felvetett kérdésekkel foglalkozott.
Ezt követően hangsúlyozta: „napjainkban az Egyház társadalmi tanításának kincsestárát kínálja mindenkinek válaszul egy újabb ipari forradalomra és a mesterséges intelligencia területén bekövetkező fejleményekre, amelyek új kihívásokat jelentenek az emberi méltóság, az igazságosság és a munka védelme szempontjából.””
Forrás:
Pope approves creation of Interdicasterial Commission on Artificial Intelligence; Isabella H. de Carvalho; Vatican News; 2026. május 16.
(Az interdikaszteriális bizottságok a Római Kúria (a Vatikán központi kormányzata) különböző hivatalai, úgynevezett dikasztériumai által közösen létrehozott testületek. Céljuk a több szerv hatáskörét érintő, összetett egyházi ügyek (pl. papképzés, missziók) összehangolt megtárgyalása és kezelése.)
Lásd még korábbi cikkünket:
A mesterséges intelligencia jó lehetőség, de az ember ne váljon a gépek rabszolgájává – Vatikán; eGov Hírlevél; 2025. február 2.