Skip to main content
Európai Uniógazdaságközigazgatás: magyarpolitika

Az Európai Unió Tanácsa meghatározza Magyarország költségvetési kiadási pályáját, és ajánlást fogad el a túlzott hiány kiigazításáról

Szerző: 2025. február 23.No Comments

„Az EU új gazdasági kormányzási szabályainak végrehajtásával összefüggésben a Tanács jóváhagyta Magyarország középtávú költségvetési és strukturális tervét, és meghatározta a nettó kiadási pályát.

A Tanács azt is ajánlja, hogy Magyarország 2026-ig szüntesse meg a túlzott hiányt. Magyarországnak biztosítania kell, hogy a nettó kiadások nominális növekedési üteme 2025-ben ne haladja meg a 4,3%-ot, 2026-ban pedig a 4,0%-ot. Ez összhangban van Magyarország középtávú költségvetési-strukturális tervében megfogalmazott célkitűzéseivel.

Most, hogy a Tanács elfogadta ajánlásait, Magyarország bizonyossággal rendelkezik a következő években követendő költségvetési pályát illetően, és ennek megfelelően tud tervezni.

Háttér

A 2024. április 30-tól hatályos új gazdaságirányítási keret értelmében a tagállamoknak 4-5 évre szóló nemzeti középtávú költségvetési és strukturális terveket kell benyújtaniuk. A tervek az új gazdaságirányítási keret egyik sarokkövét képezik.

Céljuk annak biztosítása, hogy a kiigazítási időszak végére az államadósság plauzibilisen csökkenő pályára álljon, vagy prudens szinten maradjon, és az államháztartási hiányt középtávon a GDP 3%-ában meghatározott referenciaérték alatt tartsák, illetve a GDP 3%-ában meghatározott referenciaérték alá szorítsák és tartsák.

A tervek olyan reformokat és beruházásokat is tartalmaznak, amelyek az európai szemeszter keretében azonosított főbb kihívásokra adnak választ, és az EU közös prioritásaira irányulnak.

E célból minden terv tartalmaz egy nettó kiadási pályára vonatkozó kötelezettségvállalást, amely gyakorlatilag költségvetési korlátot határoz meg a terv időtartamára.

A terv Bizottság általi értékelése alapján a Tanács ajánlást fogad el, amelyben meghatározza az érintett tagállam nettó kiadási pályáját.

Ha egy tagállamban túlzott hiány keletkezik, a túlzott hiány esetén követendő eljárás célja, hogy a tagállamot fokozott ellenőrzés alá vonja, és ajánlást tesz a tagállamnak, hogy tegyen hatékony intézkedéseket a hiány kiigazítására. Végső soron a cél a tagállami adósságok fenntarthatóságának megerősítése.

A tagállamoknak az uniós szerződésekben meghatározott kritériumok és referenciaértékek alapján be kell tartaniuk a költségvetési fegyelmet: hiányuk nem haladhatja meg a bruttó hazai termékük (GDP) 3%-át, adósságuk pedig nem haladhatja meg a GDP 60%-át. Minden tagállamnak tiszteletben kell tartania ezeket a Szerződésben rögzített referenciaértékeket.

Az új gazdaságirányítási keretrendszer értelmében a Tanács a túlzott hiány esetén követendő eljárás megindítását követően ajánlást tesz az érintett tagállamnak, hogy tegyen hatékony intézkedéseket a túlzott hiány helyzetének meghatározott határidőn belüli megszüntetése érdekében.

Forrás:
Council sets fiscal expenditure path for Hungary and adopts recommendation to correct its excessive deficit situation; Council of the EU; 2025. február 18.