Skip to main content
fenntartható fejlődésgazdaságkörnyezetvédelemközigazgatás: magyarpolitikaszakirodalomzöld átállás

Külföldi működőtőke beruházásokhoz nyújtott közvetlen költségvetési támogatások szempontrendszere, és azok érvényesülése – az Állami Számvőszék elemzése

By 2025. április 27.No Comments

„Az Állami Számvevőszék elemzése azt vizsgálta, hogy a külföldi befektetők magyarországi beruházásaihoz adott költségvetési támogatásokat mely szempontok alapján ítélik oda. Az elemzés értékelte, milyen módon mérlegelik azt, hogy a beruházás támogatandó-e, hogyan számítják a támogatás költségvetési megtérülését, és figyelembe veszik-e a nemzetgazdaság, a társadalmi jóllét, a környezetvédelem szélesebb aspektusait.
A hazai, egyedi kormányzati döntéseken alapuló befektetésösztönzési rendszer prioritásai a globális tendenciákkal és az iparstratégiával összhangban 2019 végétől kezdődően jelentősen módosultak. Ma már a támogatások az új munkahelyeket létrehozó beruházásoktól egyre inkább a magasabb hozzáadott értékű termelés támogatása felé mozdultak el. Az új munkahelyek teremtése mellett további prioritások (hozzáadott érték, energiahatékonyság, hazai ökoszisztémához való illeszkedés) is egyre nagyobb hangsúlyt kapnak. A stratégiai hangsúlyok megváltozását a végrehajtási jogszabályok és a lebonyolító szerv döntéselőkészítési módszerei is lekövették.

Mindezzel együtt az elemzés olyan hiányosságokat, módszertani hibákat is feltárt, amelyekre tekintettel indokolt megfontolni a támogatási szempontrendszer kiegészítését és továbbfejlesztését.

Fontos lenne dedikált módon vizsgálni a stratégiai célkitűzésekhez történő illeszkedést

A környezeti, energetikai és nemzetgazdasági összefüggések előzetes és részletesebb vizsgálatára van szükség

A beruházási támogatás odaítélése során előzetesen tehát nem vizsgálják meg a beruházás valós környezeti hatásait.
Ezért fordulhat elő az, hogy csak a támogatási döntést követően, a szakhatósági eljárások során kerülhet sor annak vizsgálatára, hogy a beruházás nem veszélyezteti-e a környezeti fenntarthatóságot, holott ezt még az előtt lenne célszerű vizsgálni, hogy a Kormány elkötelezi magát a beruházás támogatása mellett.

Emellett a döntéselőkészítési eljárás nem kezeli kellő mélységben az összetett nemzetgazdasági hatásokat. A nemzeti össztermékre, a hozzáadott értékre, külkereskedelmi egyenlegre gyakorolt hatások számszerűsítésére nem kerül sor..

A költségvetési megtérülés számítását célszerű új alapokra helyezni…”

Forrás:
Külföldi működőtőke beruházásokhoz nyújtott közvetlen költségvetési támogatások szempontrendszere, és azok érvényesülése – EKD támogatások odaítélésének vizsgálata; Pulay Gyula, Vargha Bálint Tamás, Jakovác Katalin, Reinelt Simon Ákos; Állami Számvevőszék, Elemzések; T/620; 2025. április 22. (PDF)