Skip to main content
Európai Uniópolitika

Demokratikus reziliencia: az EU Tanácsa következtetéseket hagyott jóvá a választási folyamatok külföldi beavatkozással szembeni védelméről

Szerző: 2024. május 26.No Comments

„A Tanács a mai napon következtetéseket hagyott jóvá a demokratikus rezilienciáról és a választási folyamatoknak a külföldi beavatkozás valamennyi formájával szembeni védelméről. 2024-ben világszerte több milliárd polgár adja le a szavazatát – többek között az európai parlamenti választások keretében –, ezért a Tanács a következtetésekben hangsúlyozza, hogy a demokratikus reziliencia kérdése továbbra is kiemelt helyet foglal el a napirendjén.

A változó biztonsági környezetben a demokráciák új kihívásokkal néznek szembe, mivel rosszindulatú szereplők egyre gyakrabban alkalmaznak hibrid taktikákat a választási folyamatok aláásására, azok legitimitásának megkérdőjelezésére és az embereknek a szavazástól való eltántorítására. A külföldi szereplők általi, egyre gyakoribb információmanipuláció mellett a hibrid hadjáratok magukban foglalhatnak rosszindulatú kibertevékenységeket és egyéb elemeket is, így például a mesterséges intelligencia és a deepfake használatát.

A Tanács a következtetésekben áttekintést nyújt azokról a különböző mechanizmusokról, amelyek az EU rendelkezésére állnak a hibrid fenyegetésekkel és a külföldi beavatkozással szembeni fellépés, valamint a választások védelme céljából. Ezen intézkedések közé tartozik a hibrid eszköztár, a külföldi információmanipuláció és beavatkozás kezelésére szolgáló eszköztár és a hibrid fenyegetéseket kezelő gyorsreagálású csapatok, amelyek keretet biztosítanak a hibrid hadjáratokra való koordinált reagáláshoz, valamint a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály, a dezinformáció visszaszorítását célzó, megerősített gyakorlati kódex, a tömegtájékoztatás szabadságáról szóló európai rendelet és a különböző koordinációs hálózatok.

A Tanács a közelgő európai parlamenti választásokra tekintettel felszólítja az uniós intézményeket és a tagállamokat, hogy fokozzák a külföldi szereplők arra irányuló kísérleteinek nyomon követését, hogy beavatkozzanak az EU-n belüli demokratikus folyamatba. Felkéri továbbá az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjét és a Bizottságot, valamint a tagállamokat, hogy a lehető legnagyobb mértékben használjanak fel minden létező mechanizmust, hálózatot és eszközt az EU-n belüli szoros együttműködés biztosításához és a választások integritásának támogatásához, anélkül, hogy ezzel gátolnák a nyílt demokratikus vitát.

A Tanács felkéri a Bizottságot, hogy folytassa az online platformokkal együtt végzett munkáját, továbbá a civil társadalommal, a tudományos körökkel és a tényellenőrzőkkel való szoros együttműködését, valamint a tagállamokkal folytatott információcserét a külföldi beavatkozással és a digitális térben zajló dezinformációval szembeni küzdelem céljából.

A Tanács hangsúlyozza továbbá a szabad, független és pluralista média kritikus szerepét, valamint a polgárok digitális jártassága és médiatudatossága előmozdításának fontosságát a külföldi információmanipulációval és beavatkozással szembeni általános társadalmi reziliencia megerősítése tekintetében.

Háttér

A közelgő európai választásokkal összefüggésben az uniós intézmények és a tagállamok számára fontos prioritást jelent a figyelem felhívása a választási folyamatokba való külföldi beavatkozásra és a választásoknak a külföldi beavatkozás valamennyi formájával szembeni védelme.

Az uniós vezetők kiemelték ezt a kérdést az április 17–18-i ülésükön, amikor hangsúlyozták, hogy az EU és a tagállamai eltökéltek amellett, hogy szorosan felügyeljék és korlátozzák azokat a kockázatokat, amelyek a dezinformációból és a választási folyamatokba történő külföldi beavatkozásból származnak. A vezetők felkérték az uniós intézményeket és a nemzeti hatóságokat, hogy működjenek együtt e kérdésekben.

E felkérés nyomán a Tanács belga elnöksége 2024. április 24-én úgy határozott, hogy információmegosztási módban aktiválja a Tanács politikai szintű integrált válságelhárítási mechanizmusát annak érdekében, hogy a politikai döntéshozók világos képet kapjanak az európai választásokba való külföldi beavatkozással kapcsolatos fejleményekről, hozzájáruljanak a felkészültséghez, és támogassák a gyors és koordinált uniós szintű reagálást.

Forrás:
Demokratikus reziliencia: a Tanács következtetéseket hagyott jóvá a választási folyamatok külföldi beavatkozással szembeni védelméről; EU Tanácsa; 2024. május 21.