„A Bizottság elfogadta 2025. évi munkaprogramját, amelyben felvázolja az EU versenyképességének fellendítésére, biztonságának fokozására és gazdasági rezilienciájának megerősítésére irányuló törekvéseit. A munkaprogram a politikai iránymutatásban és a von der Leyen elnök által küldött megbízólevelekben foglalt kötelezettségvállalásokra épül.
A munkaprogram a Bizottság megbízatásának első évében esedékes kiemelt kezdeményezésekre összpontosít, amelyek az európaiakat leginkább foglalkoztató kérdéseket kezelik. Azt tükrözi, hogy polgáraink és vállalkozásaink érdekében több lehetőségre, innovációra és növekedésre van szükség, ami végső soron egy biztonságosabb és virágzóbb EU megteremtéséhez vezet. Az újonnan előterjesztendő kezdeményezéseket külön melléklet ismerteti, amely a ma bejelentett értékeléseket és célravezetőségi vizsgálatokat is tartalmazza.
A munkaprogramot a végrehajtásról és egyszerűsítésről szóló közlemény kíséri, amely az előttünk álló öt év távlatában meghatározza, hogy a Bizottság miként kívánja megkönnyíteni az uniós szabályok gyakorlati alkalmazását, valamint hogyan tervezi csökkenteni az adminisztratív terheket és egyszerűsíteni az uniós szabályozást. A közlemény olyan célokat és eszközöket azonosít, amelyek segítenek enyhíteni a szabályozási terheket, fokozni a versenyképességet és a rezilienciát, valamint gyors és érdemi javulást elérni az emberek és a vállalkozások számára.
Stratégiai végrehajtási és egyszerűsítési menetrend
A 2025. évi munkaprogram fő motívuma az egyszerűsítés. Magában foglalja az első omnibusz csomagokat és azokat a javaslatokat, amelyek célja, hogy az uniós szakpolitikák és jogszabályok jobban és gyorsabban működjenek az EU versenyképességének megerősítése érdekében.
Az első omnibusz csomag a fenntartható finanszírozással kapcsolatos adatszolgáltatás, a fenntarthatósággal kapcsolatos vállalati átvilágítás és a taxonómia terén irányoz elő átfogó egyszerűsítést. Más kezdeményezések – köztük az ipar dekarbonizációjának felgyorsításáról szóló jogszabály – egyszerűsíteni fogják az engedélyezési és az adatszolgáltatási követelményeket. A kis méretű, közepes piaci tőkeértékű vállalatok új meghatározása enyhíteni fogja a szabályozási terheket, hogy a kkv-k terjeszkedését minél kevesebb akadály gátolja.
A közös agrárpolitikát és a mezőgazdasági termelőket érintő egyéb szakpolitikai területekre vonatkozó egyszerűsítési intézkedések ugyancsak kezelni fogják a mezőgazdasági termelők és a nemzeti közigazgatások munkáját megnehezítő bonyolult szabályozás és adminisztratív terhek okait. A Bizottság további egyszerűsítési javaslatokat is meg fog vizsgálni, köztük a védelem területére vonatkozó omnibusz csomag lehetőségét, hogy elősegítse a fehér könyvben meghatározandó beruházási célok teljesítését, és lehetővé tegye az innovatív vállalkozások kibontakozását.
Közösen lépünk előre: a Bizottság 2025. évi munkaprogramjában foglalt kiemelt feladatok
- Fenntartható jólét és versenyképesség: Az újonnan elindított versenyképességi iránytű iránymutatásul szolgál majd a fenntartható növekedésre irányuló erőfeszítésekhez, az induló és a növekvő innovatív vállalkozásokra vonatkozó uniós stratégia pedig a forráshoz jutás javítása révén kedvezőbb helyzetbe hozza a vállalkozókat. A közös dekarbonizációs és versenyképességi terv középpontjában a tisztaipar-megállapodás áll, amely előkészíti a terepet a 2040-re javasolt 90%-os kibocsátáscsökkentési cél teljesítéséhez.
- Védelem és biztonság: A jelenlegi feszült geopolitikai helyzetben az EU fokozza a biztonság és a béke megőrzésére irányuló erőfeszítéseit, és olyan terveket dolgoz ki, amelyek szilárd alapokra helyezik az európai védelem jövőjét. A NATO-val együttműködve végrehajtott kollektív és stratégiai beruházások révén az EU arra törekszik, hogy megerősítse védelmi iparát, és csökkentse a függőségeket. A felkészültségi unióról szóló stratégia javítani fogja a válságok előrejelzését és a rezilienciát, és további kezdeményezésekkel fog kiegészülni, amilyen például a kulcsfontosságú erőforrások biztosítását célzó uniós készletfelhalmozási stratégia és a kritikus fontosságú gyógyszerekről szóló jogszabály.
- Az emberek támogatása, társadalmaink és szociális modellünk megerősítése: A Bizottság a szociális jogok európai pillérére vonatkozó új cselekvési terv révén elő kívánja mozdítani a szociálpolitikák korszerűsítésére irányuló munkát annak érdekében, hogy megszilárdítsa Európa egyedülálló és nagyra értékelt szociális modelljét, és fokozza a társadalmi méltányosságot. A technológiai, demográfiai és ágazati változásokkal lépést tartva a Bizottság elő fogja terjeszteni a készségek uniójára vonatkozó kezdeményezést, amely azt hivatott biztosítani, hogy minden munkavállaló rendelkezzen a szükséges végzettséggel és szakmai tapasztalattal.
- Életminőségünk fenntartása: A Bizottság be fogja mutatni a mezőgazdaságra és az élelmiszerekre vonatkozó stratégiai jövőképet, amely stabil keretet biztosít a mezőgazdasági termelők számára, és felvázolja a kulcsfontosságú javaslatok ütemtervét. Az óceánok egészségének megőrzését és az uniós kék gazdaság fellendítését célzó óceánügyi paktum egységes keretbe foglalja majd az óceánpolitikai intézkedéseket. Emellett a vízügyi rezilienciára vonatkozó európai stratégia a „forrástól a tengerig” megközelítés alkalmazásával fogja előmozdítani a hatékony vízgazdálkodást, és foglalkozni fog az éghajlatváltozás hatásainak, például az árvizeknek és az aszályoknak a kezelésével. A közös agrárpolitikára vonatkozó egyszerűsítési csomag a mezőgazdasági termelők és a nemzeti közigazgatások munkáját megnehezítő bonyolult szabályozás és adminisztratív terhek okait fogja kezelni.
- A demokrácia védelme és az értékek megőrzése: A demokráciapajzs és egyéb kezdeményezések kezelni fogják az olyan fenyegetéseket, mint a fokozódó szélsőségesség és a dezinformáció. A Bizottság ezen túlmenően azt tervezi, hogy megerősíti a nemen, fogyatékosságon, szexuális irányultságon vagy faji származáson alapuló megkülönböztetés elleni küzdelemre irányuló stratégiákat, többek között megújítja az LMBTIQ-személyek egyenlőségéről szóló stratégiát, és kidolgozza a rasszizmus elleni új stratégiát.
- Globális Európa: diplomáciai erőnk és partnerségeink kiaknázása: Miközben Ukrajna szabadsága változatlanul prioritást jelent, az EU elkötelezett amellett, hogy a kétállami megoldásra építve igazságos, átfogó és tartós békét biztosítson a Közel-Keleten. A földközi-tengeri paktum és a fekete-tengeri stratégia a regionális együttműködésre, a gazdasági beruházásokra és a biztonságra fog összpontosítani, míg az új stratégiai EU–India program átfogó megközelítésbe fogja helyezi a közös érdekű stratégiai területek azonosítását.
- Közös eredmények elérése és az Unió felkészítése a jövőre: A Bizottság egy olyan új többéves pénzügyi keret előterjesztését tervezi, amelynek középpontjában az uniós finanszírozáshoz való hozzáférés egyszerűsítése és a pénzügyi hatás fokozása áll a nemzeti, magán- és intézményi finanszírozás ösztönzése érdekében. Emellett nagy hangsúlyt fognak kapni a bővítést megelőző szakpolitikai felülvizsgálatok, hogy részletesebb képet kapjunk a bővítés következményeiről és hatásairól valamennyi uniós szakpolitika tekintetében. Ez garantálni fogja, hogy szakpolitikáink egy nagyobb Unióban is jól teljesítsenek.
Háttér-információk
A Bizottság minden évben munkaprogramot fogad el, amelyben ismerteti, milyen intézkedéseket fog végrehajtani a következő évben. Az új biztosi testület 2024. december 1-jén lépett hivatalba, és az új megbízatás első évére vonatkozó bizottsági munkaprogram 2025. február 11-én került elfogadásra.
A munkaprogram tájékoztatással szolgál a nyilvánosság és a társjogalkotók számára azt illetően, milyen kötelezettségeket vállal a Bizottság politikai téren új kezdeményezések – köztük egyszerűsítési javaslatok – előterjesztésére, függőben lévő javaslatok visszavonására és hatályos uniós jogszabályok felülvizsgálatára vonatkozóan. A munkaprogram az Európai Parlamenttel, a tagállamokkal és az EU tanácsadó szerveivel folytatott szoros együttműködés eredménye.
További információk
A Bizottság 2025. évi munkaprogramja
Közlemény az egyszerűsítésről és a végrehajtásról
Tájékoztató a Bizottság 2025. évi munkaprogramjáról
Tájékoztató az egyszerűsítésről és a végrehajtásról szóló közleményről
Šefčovič biztos nyilatkozata az Európai Parlamentben a Bizottság 2025. évi munkaprogramjáról
Idézet(ek)
„A polgárok és a vállalkozások egy egyszerűbben működő és karcsúbb EU-t sürgetnek. Ez az ütemterv felvázolja a versenyképesebb, reziliensebb és virágzó Európa felé vezető utunkat.” – Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke
„Az Európai Bizottságnak új megbízatása kezdetén egyedülálló kihívásokkal kell szembenéznie, ezért fontos, hogy munkaprogramunk maximális hatást fejtsen ki. Az egyre kiélezettebb és gyakran tisztességtelen verseny és a fokozott bizonytalanság közepette meg kell erősíteni az európai gazdaság versenyképességét. Az ehhez fűződő stratégiai érdekünket egyetlen pillanatra sem fogjuk szem elől téveszteni. Ez az oka annak is, hogy meghallgattuk és megszívleltük vállalkozásaink arra irányuló kérését, hogy egyszerűsítsük a szabályokat. Nagyra értékelem a Parlamenttel és a Tanáccsal a Bizottság munkaprogramjának összeállítása során folytatott értékes együttműködést. A jó politikai döntéshozatal csapatmunkát igényel – és a végrehajtás során szintén erre lesz szükség.” – Maroš Šefčovič, a kereskedelemért és a gazdasági biztonságért, valamint az intézményközi kapcsolatokért és az átláthatóságért felelős biztos
„A mai napon egy olyan végrehajtási és egyszerűsítési menetrendet mutatunk be, amely gyorsan és kézzelfoghatóan javítja az emberek és a vállalkozások helyzetét. Az európai vállalkozásoknak kevesebb időt és energiát kellene fordítaniuk a bürokráciára, hogy ehelyett a valóban fontos kérdésekre összpontosíthassanak: az innovatív ötletek kidolgozására, azok kamatoztatására Európában, valamint a minőségi munkahelyek teremtésére. Minden egyes megspórolt óra, amit nem papírmunkára kell fordítani, valamennyi európai polgár javát szolgálhatja. Eltökélt szándékunk, hogy megfelelő feltételeket teremtsünk az innováció élénkítéséhez, a vállalkozói tevékenység ösztönzéséhez és a munkahelyek minőségének javításához.” – Valdis Dombrovskis, a gazdaságért és a termelékenységért, valamint a végrehajtásért és az egyszerűsítésért felelős biztos”
Forrás:
Merészebb, egyszerűbb és gyorsabb Unió: a Bizottság 2025. évi munkaprogramja; Európai Bizottság; 2025. február 12.