Skip to main content
Európai Uniógazdaságközigazgatási informatikapolitikatársadalom

Az EU Tanácsa és az Európai Parlament megállapodásra jutott a játékok biztonságosabbá tételéről szóló jogszabályról

By 2025. április 13.No Comments

„A Tanács és az Európai Parlament ideiglenes megállapodásra jutott az EU egységes piacán forgalmazott játékok biztonsági követelményeinek naprakésszé tételét célzó rendeletről. A játékok biztonságáról szóló rendelettel kapcsolatban ma elért megállapodás megerősíti a már eddig is szigorú biztonsági szabályokat, összehangolja az (uniós és harmadik országbeli) gazdasági szereplők kötelezettségeit a hatályos uniós jogszabályokkal, egyértelművé teszi az uniós digitális termékútlevélre vonatkozó szabályokat, és tiltja vagy korlátozza azokat a vegyi anyagokat, amelyeknek a játékokban való felhasználása veszélyt jelenthet a gyermekek számára.

„A gyermekek biztonságának mindig elsőbbséget kell élveznie. A játékok biztonságosságára vonatkozó uniós szabályok a legszigorúbbak közé tartoznak a világon. Ennek ellenére továbbra is ébernek kell lennünk, és hozzá kell igazítanunk e szabályokat a felmerülő kockázatokhoz, valamint gondoskodnunk kell arról, hogy minden játék – akár Európában, akár máshol készült – megfeleljen a biztonsági előírásoknak. Az elfogadott rendelet jó példa arra, amikor a jogalkotásban modern és kiegyensúlyozott megközelítés érvényesül, jelen esetben bizonyítva azt, hogy lehet – és kell – egyidejűleg garantálni a gyermekek biztonságát, a fogyasztók érdekeit és az európai piac versenyképességét.” – Krzysztof Paszyk, Lengyelország gazdaságfejlesztési és technológiai minisztere

Biztonságosabb játékok

Az új szabályok mindenekelőtt az új káros vegyi anyagokra vonatkoznak. A rendelet a rákkeltő, mutagén vagy reprodukciót károsító (CMR) vegyi anyagokra vonatkozó, már hatályban lévő tilalmat más veszélyes anyagokra, például az endokrin károsító anyagokra is kiterjeszti. A megállapodás szerint többek között tilos lesz a bőrszenzibilizáló szerek és a biocid termékekkel kezelt játékok forgalmazása (a tartósan szabadtéri használatra szánt játékok kivételével). A biocid termékek az olyan nem kívánt szervezetek elleni védekezésre használt anyagok, amelyek károsak az egészségre vagy a környezetre, vagy káros hatásokkal járhatnak egyes emberi tevékenységekre.

A megállapodás ezenkívül korlátozza a tartósítószerek használatát, és megtiltja az allergén illatanyagok három évesnél fiatalabb gyermekeknek szánt játékokban, illetve olyan egyéb játékokban való felhasználását, amelyek szándékolt felhasználása azzal jár, hogy a játékot a gyermekek a szájukba veszik.

A szöveg emellett bizonyos korlátok között tilalmat vezet be a PFA-anyagok játékokban való szándékos felhasználására vonatkozóan (a játék elektronikus vagy elektromos funkcióihoz szükséges játékalkatrészek mentességet élveznek, feltéve hogy ilyen esetekben az adott anyag vagy keverék a gyermekek számára teljesen hozzáférhetetlen). A PFA-anyagok (per- és polifluor-alkil anyagok) olyan vegyi anyagok, amelyek számos különböző termékben használatosak. Egyes PFA-anyagokat a hatályos szabályok a rákkeltő és/vagy endokrin károsító anyagok kategóriájába soroltak.

A rendelet hatáskörrel ruházza fel a Bizottságot arra, hogy új kockázatok felmerülése esetén játékokat vonjon ki a forgalomból.

Digitális termékútlevél

A megállapodás megerősíti a játékok biztonságosságára vonatkozó szabályok érvényesítését, különösen az importált játékok esetében, mégpedig azáltal, hogy olyan – biztonsági információkat tartalmazó – termékútlevelet vezet be, amelyet a határellenőrző hatóságok egy új informatikai rendszer segítségével le tudnak olvasni. A digitális termékútlevélnek köszönhetően mind a fogyasztók, mind a vámhatóságok és a felügyeleti hatóságok könnyebben hozzájuthatnak majd e kulcsfontosságú információkhoz – anélkül, hogy ez az üzleti titoktartás veszélyeztetésével járna.

A gazdasági szereplők kötelezettségei

A mai napon elért ideiglenes megállapodás összehangolja mindazoknak a gazdasági szereplőknek a kötelezettségeit, akik a játékok értékláncát alkotják – a gyártóktól a forgalmazókig, illetve az értékesítőkig (ideértve az online piactereket is) – az új jogszabályi keretből fakadó, valamint a játékokra alkalmazandó hatályos uniós jogszabályok által előírt kötelezettségekkel.A digitális termékútlevél ezzel párhuzamosan összehangolásra került a környezettudatos tervezésről szóló rendelet szabályaival is, a játékokon elhelyezett figyelmeztető jelzéseknek pedig egyértelműbbnek és jobban láthatónak kell majd lenniük.

Átmeneti időszakok

Szem előtt tartva, hogy a vállalkozók számára időt kell biztosítani az új szabályokhoz való alkalmazkodásra, a megállapodás egy négy és fél éves átmeneti időszakot is előirányoz az ágazat számára az új követelmények tényleges végrehajtása érdekében.

A következő lépések

Az Európai Parlamenttel elért ideiglenes megállapodást most mindkét intézménynek jóvá kell hagynia és hivatalosan el kell fogadnia.

Háttér

A játékok biztonságát eddig a 2009/48/EK irányelv szabályozta, amely meghatározza azokat a biztonsági követelményeket, amelyeknek az EU-ban gyártott és az importált játékoknak egyaránt meg kell felelniük ahhoz, hogy forgalomba hozhassák és értékesíthessék őket az uniós piacon.

A Bizottság 2023 júliusában nyújtotta be az új rendeletre irányuló javaslatát, válaszul a vegyi anyagokra vonatkozó uniós fenntarthatósági stratégiára, amely a fogyasztók és a veszélyeztetett csoportok legkárosabb vegyi anyagokkal szembeni védelmének megerősítésére szólított fel. A Tanács 2024. május 15-én elfogadta álláspontját (tárgyalási megbízás).

Forrás:
A gyermekek védelme: a Tanács és a Parlament megállapodásra jutott a játékok biztonságosabbá tételéről szóló jogszabályról; Európai Unió Tanácsa; 2025. április 10.